5
5.09.2023, 11:30Lektura na 2 minuty

Microsoft i Apple starają się obejść przepisy Unii Europejskiej

Mowa tu oczywiście o Digital Markets Act. czyli akcie o rynkach cyfrowych, który w założeniu ma uniemożliwić powstawanie wirtualnych monopoli.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Jednym z założeń DMA jest ustanowienie, a raczej przyznanie tytułów tzw. strażników (ang. gatekeepers). W domyśle mają być to firmy posiadające znaczne udziały w wewnętrznym rynku i mogące wywierać na niego wpływ. Definicja strażnika zawiera informację odnośnie do tego, że takowy musi „stanowić ważną bramę między użytkownikami biznesowymi a konsumentami”. Na ten moment wytypowano siedem firm, które można podpiąć pod tę definicję, a są to:

  • Alphabet
  • Amazon
  • Apple
  • ByteDance
  • Meta
  • Microsoft
  • Samsung

Po oficjalnym potwierdzeniu ze strony Unii Europejskiej rzeczone korporacje otrzymają czas do marca przyszłego roku, aby ich produkty spełniły wymogi uwzględnione w akcie o rynkach cyfrowych. Nie oznacza to jednak, że firmy te nie mają wobec tego żadnych obiekcji.


Małe, rodzinne firmy

Wedle Financial Times, Microsoft będzie starał się zakwestionować rolę Binga jako jednego z głównych graczy na rynku wyszukiwarek internetowych. Jeśli zapisy DMA objęłyby również i jego, Bing musiałby oferować swoim użytkownikom m.in. dostęp do konkurencyjnych wyszukiwarek, a gigantowi z Redmond ewidentnie nie po drodze z Google, więc taki stan rzeczy byłby dla niego zdecydowanie niepożądany.

Podobny zabieg próbuje wykonać Apple ze swoim iMessage. Przedsiębiorstwo twierdzi, że aplikacja nie przekracza progu 45 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie ustanowionego przez DMA, w związku z czym nie powinna ona podlegać ograniczeniom nakładanym przez owy akt, wliczając w to wymóg wprowadzenia interoperacyjności z innymi komunikatorami. Biorąc pod uwagę ilość posiadaczy urządzeń Apple, szacunki firmy zdają się być mocno naciągane, a sama korporacja nie jest skora, aby podzielić się ze światem dokładnymi liczbami. 

Jednocześnie wypada przypomnieć o tym, że Unia Europejska zezwoliła na przechowywanie danych obywateli państw członkowskich przez amerykańskie firmy, wliczając w to te stojące za serwisami społecznościowymi. Przymierza się ona także do wprowadzenia zakazu szyfrowania typu end-to-end oraz nadzoru biometrycznego. Nie sposób też nie wspomnieć o innym akcie UE, czyli Digital Services Act, który wymusi na gigantach technologicznych większą przejrzystość oraz poszanowanie prywatności użytkowników.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów863

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze