Arabia Saudyjska kupuje za miliard dolarów udziały w Embracer Group
Arabia Saudyjska pozyska 8,1 procent udziałów w szwedzkim gigancie. Pustynne królestwo kontynuuje wielkie ruchy w branży gier.
Królestwo Arabii Saudyjskiej poczyniło kolejną dużą inwestycję w branży gier wideo. Na zakup nieco ponad ośmiu procent udziałów w Embracer Group przeznaczono ponad miliard dolarów. Jak podaje MarketWatch, akcje zostaną wyemitowane dla Savvy Gaming Group, spółki zależnej Public Investment Fund, która koncentruje się na grach i e-sporcie.
Dyrektor generalny Embracera, Lars Wingefors, przekonuje, że środki pomogą szwedzkiemu wydawcy w aktywnej realizacji strategii i powiększenia swoich globalnych wpływów w branży gier wideo.
W ciągu ostatnich kilku lat podmioty z siedzibą w Arabii Saudyjskiej stały się jednymi z najbardziej znaczących inwestorów na rynku gier. W regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej branża jest jedną z najszybciej rozwijających się na całym świecie, z 5,7 miliardami dolarów przychodu w 2021 roku i większą liczbą aktywnych graczy niż w USA i Europie Zachodniej.
Największym krajem na tym rynku jest Arabia Saudyjska. Wingefors przekonuje, że po wizycie w królestwie został przekonany o jego innowacyjności. Dyrektor widział na własne oczy możliwości tamtejszego rynku, dlatego wierzy w słuszność takiej transakcji.
Nasza współpraca z Savvy Gaming Group umożliwi nam utworzenie regionalnego centrum w Arabii Saudyjskiej, z którego będziemy mogli dokonywać inwestycji w całym regionie, zarówno organicznie, poprzez partnerstwa, jak i poprzez przejęcia firm prowadzonych przez przedsiębiorców o mocnej pozycji.
Arabia Saudyjska poczyniła szereg ruchów inwestycyjnych w grach wideo w 2022 roku. Używając dwóch podmiotów – Funduszu Inwestycji Publicznych i Electronic Gaming Development Company – dokonano znaczących inwestycji w Capcomie, Nexonie i Nintendo, a także w ESL Gaming i SNK.
Embracer jest
największym z nich wszystkich. Może i jego pozycja w świadomości
przeciętnego gracza nie jest tak ugruntowana, Electronic Arts lub
Activision, ale systematycznie zwiększa swoje wpływy na świecie.
Grupa po cichu wyrasta na branżowego giganta. W maju przejęła
Crystal Dynamics, Eidos Montreal i Square Enix Montreal. Lista
podwykonawców Embracera jest długa i zawiera też m.in. Saber
Interactive, Gearbox i 3D Realms.
Zarówno Publiczny Fundusz Inwestycyjny, jak i Electronic Gaming Development Company, są kontrolowane przez Mohammeda bin Salmana, księcia koronnego i faktycznego władcę Arabii Saudyjskiej. Ma on za sobą kilka skandali, o czym poinformowały w 2021 roku amerykańskie agencje wywiadowcze. Jak choćby ten z 2018 roku, kiedy z rozkazu samego bin Salmana został zamordowany amerykański dziennikarz Jamal Khashoggi. Pomimo tego odkrycia ani Stany Zjednoczone, ani inne rządy nie podjęły żadnych działań przeciwko bin Salmanowi.
Czytaj dalej
Piłkarski męczennik kibicujący Manchesterowi United i Wiśle Kraków. Na szczęście gry działają kojąco, prawda? Lubię strategie i przygodówki. Cierpię na syndrom jeszcze jednej tury. Sprzęt nie gra roli (That's what HE said).