9.05.2024, 12:00Lektura na 2 minuty

Armia USA testuje robopsy wyposażone w karabiny

Słyszeliście już o robopsie z miotaczem płomieni, pora na robopsa z karabinem na plecach.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

W ubiegłym miesiącu pisaliśmy o przypominającym psa robocie, który został wyposażony w miotacz płomieni ARC. Nie trzeba było długo czekać na wieść o tym, że podobna technologia jest obecnie testowana przez amerykańskie wojsko, a dokładniej – MARSOC, czyli Marine Forces Special Operations Command (Dowództwo Operacji Specjalnych Sił Morskich).


Robopies w wojsku

Za projekt i stworzenie robopsów odpowiada firma Ghost Robotics, z kolei za umieszczanymi na ich plecach karabinami stoi przedsiębiorstwo Onyx Industries z branży technologii obronnych. To właśnie ono pochwaliło się na platformie LinkedIn krótkim wideo prezentującym robota w akcji, a z rzeczonym materiałem możecie zapoznać się w tym miejscu (acz warto mieć na uwadze, że jego jakość nie powala).

Prowadzone przez MARSOC testy zakładają wykorzystanie psów-robotów, określanych mianem czworonożnych bezzałogowych pojazdów naziemnych (ang. quadrupedal unmanned ground vehicles, w skrócie Q-UGV), do różnych celów, w tym do prowadzenia zwiadu, to właśnie ich potencjał bojowy najbardziej przykuwa uwagę.

Obecnie armia Stanów Zjednoczonych posiada dwa takie urządzenia, które zostały wyposażone w systemy uzbrojenia bazujące na technologii SENTRY opracowanej przez Onyx Industries. Zapewnia ona dostęp do cyfrowego systemu obrazowania z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, w związku z czym jest w stanie automatycznie identyfikować oraz namierzać cele pokroju pojazdów, dronów, a nawet ludzi. Mimo wszystko roboty nie są w stanie podjąć samodzielnej decyzji co do oddania strzału, jako że pozostaje ona w kwestii ludzkiego operatora odpowiedzialnego za nadzór urządzenia.

W nawiązaniu do tekstu na opisywany temat, który został opublikowany przez serwis The War Zone, MARSOC wydało oświadczenie w kwestii swoich poczynań z robopsami:


Q-UGV, nazywany „psem-robotem”, jest oceniany przez MARSOC jako jeden z wielu elementów technologii w ocenie robotyki naziemnej. MARSOC nie wykorzystuje obecnie tej zdolności. Broń jest tylko jednym z wielu potencjalnych ładunków dla tej technologii, a inne mogą obejmować ładunki ISR lub EW. MARSOC jest świadomy i przestrzega wszystkich zasad DoD dotyczących autonomicznej broni, a komentarze Onyx Industries mogą bardziej wskazywać na ich obecną lub przyszłą ofertę. Komentarze te nie powinny być interpretowane jako zdolność lub pojedyncze zainteresowanie jednym z wielu przypadków użycia podczas oceny.


Oświadczenie MARSOC


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów950

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze