9
29.09.2022, 18:14Lektura na 3 minuty

CDA 05/2022: Zajrzyjcie do działu publicystyki

35 lat Street Fightera, 25 lat Fallouta. Gry zapomniane (słusznie lub też nie) oraz te wiecznie żywe. Pociągi w grach. Szczury w grach! Sztuczne inteligencja w... procesie tworzenia gier. I wywiad z pewną wyjątkową osobą. To i więcej czeka na was w CD-Action 5/2022, które już 3 października znajdziecie w kioskach.


Barnaba „b-side” Siegel

Wczoraj Witold pisał o zapowiedziach i recenzjach, które znajdziecie w CD-Action 05/2022, a dziś mamy przegląd tekstów, które znajdziecie w dziale publicystyki. Tam także dużo się dzieje – jak zwykle zresztą! Najpopularniejszy superbohater XX wieku: Spider-Man? Batman? Superman? Otóż zdaniem DaeLa wszyscy się mylicie, bo wcześniej Ameryką zawładnęła zupełnie inna postać, której przygód słuchały miliony zgromadzonych przy radioodbiornikach rodzin. Zaintrygowani? Świetnie, to już wiecie, od czego zacząć lekturę nowego CDA.

Później zapraszam do skoku prosto w 2022 rok, również do USA, skąd niestrudzony reporter Mateusz Witczak (czyli znany Wam świetnie Papkin) donosi, co działo się na targach PAX West – olbrzymiej imprezie, która jego zdaniem jest obiecującym zwiastunem przyszłorocznych E3.

PAX West 2022
Papkin i jakiś koleś w przebraniu

Teraz skok gdzieś pomiędzy teraźniejszość a niedaleką przyszłość. Debiutujący w CD-Action Paweł Kicman opisuje rolę sztucznej inteligencji w tworzeniu gier. Nie, nie mówimy o kodzie, który mają w głowach enpece czy boty, tylko o uzbrojonych w AI zaawansowanych programach ułatwiających (nawet już teraz) życie developerom. Chodzi o rzeczy pokroju słynnego już DALL·E mini, tylko że efektem jest coś więcej niż wygenerowanie śmiesznego obrazka Lecha Wałęsy jako mecha.

„Mało o grach”, powiecie? Proszę bardzo – zapraszam do Kącika Siekiery, w którym Eugeniusz chwali lub rozprawia się z następującymi tytułami: God of War: Wstąpienie, Black, Damnation i GTA: Episodes from Liberty City. Cascad z kolei opisuje fenomen serii Final Fantasy, Ranafe przygląda się inspiracjom twórców serii Fallout, a Paweł Hekman opowie wam o grze, która powstała z nudów i przerodziła się w słynną wieloczęściową serię – obchodzącym w tym roku 35. urodziny Street Fighterze.

Street Fighter, CD-Action 5/2022
35 lat serii Street Fighter, CD-Action 5/2022

Jeszcze wam mało? Ok, ok. W takim razie mamy też coś o FMV, czyli popularnych w latach 90. filmograch (rajmund). Mamy artykuł o rolach pociągów i szczurów w grach wideo (odpowiednio Siekiera i rajmund). Mamy gry bez prądu (cymbergaj i kapsle) i na prąd, ale bez pada czy klawiatury (telewizyjny Hugo), które opisuje Bartłomiej Kluska w Muzeum Zabawy.

Starczy gier? W porządku, zrelaksujmy się przy historii Wikipedii (Smuggler) oraz Magazynie Kulturalnym, w którym znajdziecie m.in. ciekawą książkę o Rosjanach (Smuggler), dwugłos w sprawie kinowego „Dragon Balla: Super Hero” (SztywnyPatyk i spikain), nową płytę Machine Head (Ninho), dramatycznie złą polską komedię (SztywnyPatyk), oczekiwany komiks „Wiedźmin: Ronin” (ja, czyli b-side) oraz „serial, który uratował grę”, czyli „Cyberpunk: Edgerunners” (znowu ja). A do tego dwie strony „Kadrem i dymkiem” – autorskiego przeglądu komiksów autorstwa Grubego ALa.

Tekst z miniaturki ("Spodziewałem się po tobie więcej") nie jest wspólnym stanowiskiem redakcji w ocenie filmu.


Wciąż nie wystarczy? No dobra. To może czas na wywiad z wyjątkową osobą. Naprawdę wyjątkową. Z autorem filmów, które na zawsze już zapisały się w historii nie tylko kinematografii, ale i popkultury w ogóle. Przed państwem w lewym narożniku Dawid „DaeL” Biel, a w prawym Uweeee Boooooll!

Pamiętajcie: 3 października, poniedziałek. Widzimy się w punktach sprzedaży prasy lub naszym sklepie, w którym znajdziecie także cyfrową wersję CDA 05/2022.

Źródło grafiki z Hugo na początku tekstu: youtube.com / nostalgia


Czytaj dalej

Redaktor
Barnaba „b-side” Siegel

Jestem szefem działów online w CD-Action. O gierkach piszę od 20 lat od gazetki szkolnej i fansite'ów, przez Playa, Komputer Świat Gry, Gamezillę, Gamikaze, Rzeczpospolitą, Gazeta.pl, Pixel, gry.wp.pl, po bycie redaktorem naczelnym Polygamii. Poza grami pielęgnuję kolekcję kilku tysięcy CD, winyli i kaset, piszę recenzje do magazynu Jazz Forum i prowadzę muzycznego peja The Seventies.

Profil
Wpisów139

Obserwujących16

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze