4
28.02.2022, 14:41Lektura na 4 minuty

Kolejna faza pomocy dla Ukrainy. Twórcy gier oferują noclegi i posady [AKTUALIZACJA]

Schronienie, pożywienie, praca zdalna, płatne staże, pełny etat. Całe spektrum pomocy.


Kuba „SztywnyPatyk” Stolarz

Bezprawna inwazja Rosji na Ukrainę trwa. Obywatele atakowanego kraju nieustannie otrzymują pomoc ze strony całego świata, w tym branży technologicznej. Ukraińcy zostali podpięci do Starlink, satelitarnego systemu internetowego Elona Muska; według nieoficjalnych doniesień Intel, AMD i Dell rezygnują z dostaw procesorów do Rosji, a usługi Apple Pay i Google Pay zostały tam wyłączone, wraz z wieloma innymi.

Sami developerzy przekazują całe zyski ze swoich gier na zbiórki wspierające Ukrainę – długą listę angażujących się spółek znajdziecie TUTAJ. Zaczęło się od 11 bit studios i oddania pieniędzy z najbliższych dni sprzedaży This War of Mine (później w ślady firmy poszły kolejne studia), a teraz wsparcie rozszerzyło się o oferowanie pracy oraz schronienia. Do sieci trafiła lista twórców, którzy oferują uchodźcom miejsce do spania, pożywienie, internet czy nawet pomoc w zdobyciu odpowiednich dokumentów do przebywania w Polsce.

Różnorodność ofert waha się od pojedynczych osób, oferujących nocleg i przestrzeń do pracy zdalnej we własnych mieszkaniach, do całych firm proponujących płatne staże czy pełnoprawne zatrudnienie.

LINK do oferty studia Artificer:

Wśród dostępnych polskich miast znajdują się Kraków (Rage Quit Games, Bloober Team), Lublin (Pyramid Games), Poznań (Pyramida Hub), Bielsko-Biała (IMGN.PRO), Wrocław (Whitemoon System) czy Warszawa (Artificer, wspomniane 11 bit studios). Pomoc obiecują także m.in. węgierskie Lynx Analytics, rumuńskie Gummy Cat czy niemieckie Airborn Studios. Długą listę ofert pracy i pomoc przy relokacji już kilka dni temu wrzuciła firma 8bit.

Przypominam też o kolejnych zbiórkach organizowanych przez studia developerskie. Do akcji dołączyły się wspomniane Rage Quit Games, oddające sto tysięcy złotych na pomoc humanitarną czy Amanita Design, przekazując zyski z kolejnych sprzedaży Machinarium, CHUCHEL i Creaks.

AKTUALIZACJA #1:

Białoruski Wargaming, twórca World of Tanks i World of Warships, przekazał milion dolarów na Ukraiński Czerwony Krzyż (żegnając się jednocześnie ze swoim dyrektorem kreatywnym, Siergiejem Burtakowskim, za publiczne poparcie Rosji). Firma poinformowała także, że stara się pomóc swoim kijowskim pracownikom.

Podobnie jest w przypadku Gameloft – do przyspieszonej wypłaty pieniędzy za marzec firma doda 600 tysięcy euro. Oferuje także noclegi i pomoc prawną w swoich siedzibach w Bukareszcie, Sofii, Budapeszcie i Klużu-Napoki.

Warszawskie Duality Games oferuje pracę ukraińskim developerom; w razie braku stanowiska pomoże w znalezieniu innego.

People Can Fly zawiera współpracę z Polską Akcją Humanitarną i w ramach stworzonej wspólnie zbiórki podwaja każdą wpłaconą złótówkę (maksymalna kwota po podwojeniu wynosi milion złotych).

Wydawca Embracer Group przekazuje milion dolarów na Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża, Stowarzyszenie SOS Wioski i Dziecięce ACT Alliance. Prezes spółki, Lars Wingefors, wydaje kolejny milion na wsparcie swoich pracowników dotkniętych przez kryzys.

Dziennikarz Witalij Wołoczaj podaje, że ukraiński profesjonalny gracz CS:GO, Aleksandr „s1mple” Kotylew, wsparł kwotą prawie 34 tysięcy dolarów zbiórkę na armię Ukrainy. Na niedawnym katowickim IEM wygłosił także przemowę dotyczącą inwazji.

SCS Software przyspiesza prace nad DLC do American Truck Simulator oraz Euro Truck Simulator 2, które dodaje możliwość pomalowania swojej ciężarówki na kolor ukraińskiej flagi. Wszystkie zyski ze sprzedaży dodatku zostaną przeznaczone na wsparcie kraju, ponadto developerzy już mieli przekazać 20 tysięcy euro różnym grupom charytatywnym.

Aktualizacja #2

Ubisoft przekaże łącznie 200 tysięcy euro na Ukraiński Czerwony Krzyż oraz organizację Save the Children. Firma uruchomiła też specjalny system komunikacyjny dla swoich pracowników na Ukrainie (w Kijowie mieści się jedno ze studiów wydawcy). Więcej szczegółów znajdziecie w oficjalnym komunikacie.

Akcja 11 bit studios bez wątpienia okazała się udana:

Aktualizacja #3

Głos zabrało EA, usuwając rosyjskie kluby i reprezentację z gry:

Podobny los spotkał hokejowe NHL:

Ukraińcom pomaga również legenda branży, John Romero:

Także IO Interactive dołączyło się do wsparcia dla ofiar wojny:

Aktualizacja #4

Aktualizacja #5

Microsoft wstrzymał sprzedaż swoich produktów i usług na terenie Rosji.

Electronic Arts podjęło identyczną decyzję: gry wydawcy i zawartość do nich jest teraz niedostępna w Rosji i Białorusi. 

Newsa będziemy aktualizować o kolejne oferty pomocy Ukraińcom.


Czytaj dalej

Redaktor
Kuba „SztywnyPatyk” Stolarz

Recenzuję, tłumaczę, dialoguję, montuję i gdaczę. Tutaj? Nie wiem, co robię, więc piszę, dopóki mnie nie wywalą.

Profil
Wpisów348

Obserwujących17

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze