5
1.11.2023, 12:30Lektura na 2 minuty
Wideo

Fabrycznie nowe gry z lat 80. i 90. znalezione w magazynie w Nebrasce

Gry na SNES-a, Segę CD czy 3DO były własnością sklepu, który upadł w połowie lat dziewięćdziesiątych.


Krzysztof „Gwint” Jackowski

Pamięta ktoś wiekopomne wydarzenie w historii branży, jakim było E.T od Atari, które stało się symbolem krachu w branży gier wideo na początku lat osiemdziesiątych? Osoby, które kojarzą temat, na pewno znają też historię z odnalezieniem zakopanych na pustyni w Nowym Meksyku niesprzedanych kopii E.T. Na tamte czasy (wow, to już prawie 10 lat) było to jedno z najciekawszych odkryć w historii gier. Teraz, w 2023 roku mamy okazję zapoznać się z podobną historią, chociaż może nie na taką skalę i na pewno nie o tak dużym wpływie na cały gamingowy świat.

W lutym 2022 roku w jednym z magazynów w USA w stanie Nebraska znaleziono wyposażenie lokalnego sklepu z grami wideo, który upadł w 1994 roku. Przez prawie 30 lat przed światem zostały ukryte fabrycznie nowe, jeszcze zafoliowane kopie przeróżnych tytułów na różne platformy. Od mało chodliwych, starych wydań NBA i Maddena, po białe kruki w postaci Chrono Triggera na SNES-a, Final Fantasy III czy Teenage Mutant Ninja Turtles IV: Turtles In Time. Znalazły się tam również gry na Panasonica 3DO, Segę CD czy nawet same kosnole do grania. Wszystkie wymienione wyżej produkcje na rynku kolekcjonerskim osiągają ceny powyżej tysiąca dolarów. Rekordzistą ze zbioru jest wspomniany wcześniej Chrono Trigger, którego wartość szacowana jest nawet na dwa i pół tysiąca dolarów. 

Gameroom, człowiek, który odkrył całą kolekcję, nie zdradza ogólnej wartości całego wyposażenia. Mówi się, że niektóre znaleziska mogą zyskać jeszcze bardziej na wartości (nawet trzykrotnie) w związku z zaistniałą sytuacją. Swoją drogą, wszystkie pudełka zachowały się w tak fantastycznym stanie, że aż miło się na nie patrzy. Serduszko raduje się na taki widok.


Czytaj dalej

Redaktor
Krzysztof „Gwint” Jackowski

Beznadziejnie zakochany w Dead Space i BioShocku. W gry wideo gram, odkąd byłem mało rozgarniętym bobasem, i planuję robić to do końca. Wydałem 460 złotych na Diablo IV i do teraz tego żałuję. Jak ktoś chce zagrać w jakiegoś multika na Xboksie, to ja bardzo chętnie.

Profil
Wpisów376

Obserwujących4

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze