29.03.2024, 11:45Lektura na 2 minuty

„Gorączka złota się skończyła”. Microsoft i Epic mają coraz mniej argumentów

Umowy z Microsoftem, jeśli chodzi o Game Passa, i z Epic Games, w kwestii gier na wyłączność, mają nie być już tak proste do zdobycia.

Opinie o Game Passie oraz ekskluzywności na Epic Games Store są podzielone. Z jednej strony jest to okazja na zdobycie dodatkowych funduszy na swoją grę. Z drugiej – trwają dyskusje nad tym, czy aby nie zniechęca to istotnej liczby graczy od zakupu tytułu za pełną cenę. Jedno jest pewnie – nie są to rozwiązania dla wszystkich (o czym poniekąd mówił ostatnio szef Larian Studios). Jak się jednak okazuje, obecnie nie jest wcale tak łatwo z rozpocząć współpracę z Microsoftem lub Epic Games.

Przy okazji ostatniego Game Developers Conference w San Francisco, jak podaje PCGamer, o wspomnianych ścieżkach wypowiedzieli się Casey Yano (współzałożyciel Mega Crit od Slay the Spire) oraz Chris Bourassa (reżyser Darkest Dungeon). Yano miał okazję podczas wydarzenia spotkać parę twórców i pogadać z nimi o finansowaniu gier.


Rozmawiałem z przynajmniej pięcioma mniejszymi ekipami, 35-osobowymi lub mniej, podczas GDC i mówili tylko: „Cięcia, cięcia, cięcia, koniec dofinansowania, rozmowy toczone od ponad roku – odwołane”. Brzmi to beznadziejnie. Byliśmy zdecydowanie uprzywilejowani, mając możliwość pokrycia kosztów produkcji [Slay the Spire – dop. red.] z własnej kieszeni. Inaczej bylibyśmy teraz bardzo zaniepokojeni.


Slay the Spire, podobnie jak Darkest Dungeon, powoli budowało swoją popularność na Steamie, by następnie po pewnym czasie trafić również na Game Passa. Inaczej było w przypadku sequela tego drugiego – Red Hook Studios zdecydowało, że będzie czasowo ekskluzywny na Epic Games Store. Yano i Bourassa uważają, że obecnie ciężej jest wydać swoją grę na te dwa sposoby. Tak reżyser Darkest Dungeon mówił o ich umowie na wyłączność w EGS:


Gorączka złota się skończyła. […] Być może czeka nas kolejna zmiana paradygmatu, ale zdecydowanie uważam, że skala transakcji, o których słyszę, jest znacznie mniejsza w porównaniu z okresami wielkich wahań. Z pewnością podpisaliśmy umowę z [dot. Darkest Dungeon 2 - dop. red.] we właściwym czasie.


Oba studia, wraz z innymi twórcami gier indie, wezmą udział w Triple-i Initiative Showcase. Wydarzenie będzie pokazem poświęcony mniejszym, niezależnym studiom i nowościami, które zamierzają tam ogłosić. Rozpocznie się ono 10 kwietnia i będzie transmitowane na Twichu oraz YouTube.


Czytaj dalej

Redaktor
Michał Gąsior

Gracz kiszący się przez większość życia na słabiusieńkim pececie, stąd pałający miłością do kilku tytułów wydanych przed swoim rokiem urodzenia jak Thief 2 czy Heroes III. Niezdrowo analizujący spójność mechanik gry ze światem przedstawionym. Zawsze daje najwięcej punktów w charyzmę. Fortnite spalił mu zasilacz.

Profil
Wpisów172

Obserwujących1

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze