20.11.2023, 19:30Lektura na 2 minuty

Gracie na PC kontrolerami do PlayStation? Steam rozszerza ich wsparcie

Valve ogłosiło, że od teraz rozszerza sklep Steam o wiele informacji i funkcji związanych z kontrolerami DualShock i DualSense.


Stanisław „Wokulski” Falenta

Jeśli należycie do 27% graczy z kontrolerami, którzy zdecydowali się na użycie DualShocka lub DualSense'a przez Steam, mam dla was dobre wieści. Valve rozszerza swój sklep z grami o wsparcie tych dwóch urządzeń produkcji Sony.


Co zmieni się w sklepie Steam?

Na swoim blogu firma opisała szerzej wprowadzone zmiany. Przede wszystkim sklep Steam zaczął wspominać w wielu miejscach, czy dana gra wspiera jeden z dwóch kontrolerów. Pojawiło się centrum produkcji przyjaznych padom, wyświetlanie obsługiwanych kontrolerów na podstronie danego tytułu czy wyszukiwanie po wspieranych peryferiach.

Sklep Steam
Sklep Steam

Także w bibliotece gier jest się nowa zakładka, która poinformuje automatycznie, czy dana gra wspiera akurat twój kontroler. Podzielono to na dwa typy: całkowita obsługa (kiedy nawet przyciski poprawnie się wyświetlają) oraz częściowa, kiedy gra robi to dość poprawnie, ale czasami trzeba sięgnąć po myszkę.

Konfigurację można teraz znaleźć obok przycisku „graj”. 


Czemu dopiero teraz?

Valve tłumaczy, że dopiero w ciągu ostatnich czterech lat wzrosła liczba osób grających z padami do PlayStation na PC (i tak jest to wciąż mniejszość). Są to też sprzęty gorzej obsługiwane przez różne gry, często tylko przez USB. 


(...) biorąc pod uwagę istniejące publiczne doniesienia o tym, ile konsol PlayStation 4 i 5 sprzedało się na całym świecie, z pewnością już teraz w domostwach graczy znajduje się ogromna liczba kontrolerów DualSense i Dualshock, które są gotowe do podłączenia do komputera i rozegrania z ich użyciem meczu piłki nożnej czy też kolejnego podejścia do tej jednej stanowiącej wyzwanie walki z bossem.


Sklep Steam
Sklep Steam

Firma podzieliła się przy okazji ciekawą statystyką: aż 80% osób grających w gry piłkarskie używa pada. Podobnie „do wielu popularnych i katorżniczych RPG-ów z padem w ręku zasiada ponad połowa graczy”. Natomiast na co dzień sięga po niego tylko i aż 12% użytkowników Steama.

Przypominamy tu, że za niedługo startuje jesienna wyprzedaż w sklepie Valve. Pojawiła się też duża aktualizacja Half-Life'a razem z aż godzinnym dokumentem o powstawaniu legendarnej gry.


Czytaj dalej

Redaktor
Stanisław „Wokulski” Falenta

Wielki entuzjasta gier z custom contentem. Setki godzin nabite w Cities: Skylines, Minecrafcie i Animal Crossing: New Horizons mówią same za siebie. Do tego rasowy Nintendron, który kupuje 10-letnie gry za pełną cenę i jeszcze się cieszy. Prywatnie lubi pływanie, sztukę i prowadzenie amatorskich sesji D&D.

Profil
Wpisów946

Obserwujących7

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze