61
19.04.2022, 12:15Lektura na 3 minuty

GTA V: Twórcy usunęli z gry transfobiczne elementy

Rockstar od dawna otrzymywał w tej sprawie prośby od osób LGBTQ+ i wspierających je środowisk.

Od premiery piątej części GTA minęło już 9 lat. To strasznie dużo czasu, ale pomimo jego upływu, produkcja Rockstara radzi sobie wręcz wyśmienicie. Niedawno otrzymała nawet update na next-geny – więcej dowiecie się w recenzji Krigora. Do tego warto zauważyć, że GTA V wciąż schodzi jak ciepłe bułeczki, a jakiś czas temu ilość sprzedanych egzemplarzy przekroczyła 160 milionów. Nie da się odmówić produkcji popularności, ale oczywiście wśród tych wszystkich plusów, kryją się też minusy.

Rockstar Games od dawna zmaga się z presją ze strony osób LGBTQ+. Sprawa kręci się wokół umieszczonych w najnowszej odsłonie elementów rozgrywki, które uważane są za transfobiczne. Ostatnia aktualizacja na konsole nowej generacji daje znać, że Rockstar w końcu odpowiedział na liczne prośby i wprowadził pewne zmiany.

Dotyczą one na przykład karykaturalnego modelu postaci osób transpłciowych, który nie pojawia się już w grze – warto zaznaczyć, że poprzednio mogliśmy go bez problemu spotkać obok klubu nocnego. Nie został jednak całkiem usunięty, gdyż wciąż można go znaleźć chociażby w trybie reżyserskim. Nawet kiedy tak zrobimy, okaże się, że wszystkie linie dialogowe dotyczące płci lub orientacji postaci zostały całkiem usunięte.

Zmian było oczywiście więcej. Kolejną podzielił się jeden z użytkowników Reddita, który zauważył, że tekstura plakatów Kapitana Spacetoy została zamieniona. Powodem był fakt, że na poprzednim przedstawiana zabawka posiadała „wymienne genitalia”. Do sprawy już dwa lata temu odnosił się Dr Ben Colliver, autor tekstu reprezentującego społeczność LGBTQ w serii GTA, w wywiadzie dla Conditt.


Myślę, że na grach i wszystkich innych rodzajach mediów spoczywa ogromna odpowiedzialność, aby nie polegać na leniwych stereotypach. W serii Grand Theft Auto wydaje się, że wiele stereotypów jest tam tylko dla efektu komediowego. Są po prostu po to, aby osoby transpłciowe i szerzej LGBT były traktowane jako żart.


<br>

W zeszłym roku Out Making Games napisało otwarty list do Rockstara z prośbą o usunięcie transfobicznych elementów z wydania gry na konsole nowej generacji.


Nowe remastery są doskonałą okazją do usunięcia transfobicznych elementów z gry i mogą mieć pozytywny wpływ na nową generację graczy, którzy odbiorą swoją kopię. Biorąc pod uwagę kulturowy wpływ GTA V na całym świecie, Rockstar ponosi odpowiedzialność społeczną wobec swoich graczy (z których wielu może reprezentować LGBTQ+), wobec swojego personelu i całego świata, aby nie promować przemocy wobec osób transpłciowych i niebinarnych.


I jak widzimy, prośby przyniosły skutek.

Redaktor
Patryk „Delighter” Żelazny

Jestem człowiekiem wielu pasji, jedne z nich przemijają, inne pozostają – gry i pisanie to te, które będą ze mną do końca życia. Są jeszcze ciastka, ale mroczne istoty zabraniają mi o nich mówić.

Profil
Wpisów534

Obserwujących5

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane