3
24.07.2023, 11:30Lektura na 3 minuty

Hogwarts Legacy króluje w rankingach sprzedażowych w Europie

Na podium znajduje się też m.in. Diablo IV.


Krzysztof „Gwint” Jackowski

Game Sales Data opublikowało wykaz najlepiej sprzedających się gier wideo w pierwszym półroczu 2023. Wyniki prezentują się niezwykle interesująco.

Na pierwszym miejscu znajduje się Hogwarts Legacy. Tytuł Avalanche osiągnął znacznie lepszy wynik w porównaniu z zeszłorocznym hitem, Elden Ringiem. Różnica między produkcjami wyniosła aż 69%. Co ciekawe jeden z bestsellerów marca tego roku, Resident Evil 4 Remake, uplasował się dopiero na dziesiątej pozycji.

Na drugim miejscu znalazła się bardzo głośna i kontrowersyjna świeżynka, czyli Diablo IV. Tytuł już teraz osiągnął status najszybciej sprzedającej się premiery Blizzarda w historii, więc jego obecność w zestawieniu nie powinna dziwić. Podium zamyka FIFA 23. Najnowsza edycja piłkarskiej serii sprzedała o 24% więcej kopii niż FIFA 22 w podobnym okresie 2022 roku.

Tak prezentuje się najlepsza dwudziestka pierwszej połowy tego roku:

 1. Hogwarts Legacy
 2. Diablo IV
 3. FIFA 23
 4. The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom
 5. Grand Theft Auto 5
 6. Call of Duty: Modern Warfare 2
 7. Red Dead Redemption 2
 8. Star Wars Jedi: Survivor
 9. NBA 2k23
 10. Resident Evil 4Remake
 11. God of War Ragnarok
 12. Mario Kart 8: Deluxe
 13. Dead Island 2
 14. The Last of Us: Part II
 15. Far Cry 6
 16. Final Fantasy XVI
 17. Assassin’s Creed Valhalla
 18. Nintendo Switch Sports
 19. Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege
 20. Grand Theft Auto Online

Statystyki przygotowane przez GSD dają nam do zrozumienia, że branża gier wideo odradza się po spadku w 2022 roku. Ten trend możemy zauważyć również w sprzedaży rozłożonej na poszczególne kraje.

Największym europejskim rynkiem gier wideo jest Wielka Brytania, w której rozeszło się ponad 15 milionów kopii. Na niższych pozycjach plasują się Niemcy (14 milionów), Francja (11,1 miliona), Hiszpania (5,4 miliona) oraz Włochy (4,9 miliona). Podczas gdy większość krajów osiąga wzrosty sprzedaży (od 2,7% we Włoszech do 8% we Francji), to Niemcy zaliczyły duży spadek, aż o 11%.

Dołek zaliczyła również sprzedaż fizycznych kopii gier. Mimo że sprzedało się ich ponad 29 milionów, to i tak jest to o 9% mniej w stosunku do zeszłego roku. Zyskuje na tym sprzedaż cyfrowa, która urosła o 7% względem 2022 roku, osiągając przy tym wynik 47 milionów. W sumie w pierwszym półroczu sprzedało się 76,1 miliona gier.

Warto podkreślić, że całe zestawienie nie jest w stu procentach miarodajne. Statystyki pomijają między innymi sprzedaż cyfrową Nintendo, które nie udostępnia swoich statystyk. Nie uwzględniono również sprzedaży gier od wydawców indie. Na tym wszystkim traci najnowsza Zelda, która plasuje się „jedynie” na czwartym miejscu.

Warto tutaj dodać, że według zestawienia to właśnie nowe przygody Linka są najlepiej sprzedającą się produkcją w dystrybucji fizycznej. W „cyfrze” rządzi za to Hogwarts Legacy.


Czytaj dalej

Redaktor
Krzysztof „Gwint” Jackowski

Beznadziejnie zakochany w Dead Space i BioShocku. W gry wideo gram, odkąd byłem mało rozgarniętym bobasem, i planuję robić to do końca. Wydałem 460 złotych na Diablo IV i do teraz tego żałuję. Jak ktoś chce zagrać w jakiegoś multika na Xboksie, to ja bardzo chętnie.

Profil
Wpisów167

Obserwujących4

Dyskusja

 • Dodaj komentarz
 • Najlepsze
 • Najnowsze
 • Najstarsze