1
29.05.2023, 14:15Lektura na 3 minuty

Jak na ChatGPT zapatrują się Polacy?

Czatbot ze stajni OpenAI cieszy się ogromną popularnością jak Ziemia długa i szeroka. A jak ChatGPT radzi sobie w Polsce?


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Stwierdzenie ze wstępu jest może nieco na wyrost, jako że dostęp do czatbota w niektórych regionach globu jest ograniczony, jednak fakt ten nie wynika z widzimisię jego twórców, a inwencji lokalnych władz. Własną sztuczną inteligencję chcą mieć Chiny, w tyle nie pozostaje także Rosja ze swoim GigaChatem. Nam jednak do pełni szczęścia na ten moment wystarcza ChatGPT, warto więc przyjrzeć się temu, ile osób w naszym kraju zdążyło zaznajomić się z tworem OpenAI.


Nadwiślański czatbot

Przedsiębiorstwo Gemius zajmujące się badaniami rynku postanowiło dokonać analizy popularności ChatGPT w naszym kraju. Pierwsze dane pochodzą z 28 grudnia ubiegłego roku i wtedy to z czatbota korzystało 155 358 użytkowników. Nietrudno się domyślić, że za sprawą coraz szerzej przebijającej się do świadomości ludzi sztucznej inteligencji, rosło także zainteresowanie dziełem OpenAI, dla wielu osób stanowiące sztandarowy przykład AI. W styczniu 2023 roku liczba realnych użytkowników witryny openai.com wyniosła 998 082, z kolei miesiąc później przebiła ona pułap miliona odwiedzających, przyciągając do siebie 1 869 804 internautów.

Źródło: gemius.pl

Kolejne miesiące również przyniosły wzrost wyświetleń strony, jednak nie był on aż tak drastyczny, jak dotychczas. Openai.com mogło pochwalić się 2 434 374 użytkownikami w marcu, z kolei w kwietniu ich liczba wyniosła 2 851 686 i zbliżyła się do progu 3 milionów. Najwięcej odwiedzających korzystało z narzędzia dnia 30 marca, kiedy to na ucięcie pogawędki z ChatGPT zdecydowało się 550 tysięcy internautów pochodzących z Polski.


A komu to potrzebne?

Gemius na potrzeby badań postanowił podzielić użytkowników ChatGPT na dwie grupy wiekowe – 7-39 lat oraz 40-75 lat. Zaskoczeniem nie będzie, że czatbot cieszył się większą popularnością w pierwszej z nich. Dla kobiet z tego przedziału wiekowego wskaźnik Affinity Index wyniósł 100, co oznacza ni mniej, ni więcej, że zainteresowanie platformą w tej grupie pokrywa się ze średnią populacji internautów. Inaczej sprawa wygląda w przypadku mężczyzn pomiędzy 7. a 39. rokiem życia. Wspomniany wskaźnik w ich przypadku wynosi aż 173, co świadczy o tym, że ChatGPT cieszy się ogromną popularnością wśród tych osób. Podczas gdy kobiety spędzały na rozmowach z czatbotem średnio 44 minuty i 22 sekundy, mężczyźni poświęcali na to zajęcie jedynie 29 minut i 45 sekund.

Osoby z drugiej kategorii wiekowej, czyli 40-75 lat, nie przykładają aż takiej wagi do tworu amerykańskiego przedsiębiorstwa, jak ich młodsi rodacy. Kobiety w tej grupie wiekowej mogą poszczycić się wskaźnikiem Affinity Index na poziomie 43, z kolei mężczyźni – 90. Panie na interakcje z czatbotem poświęcały przeciętnie 28 minut i 15 sekund, z kolei panom zajmowało to średnio 37 minut i 30 sekund.

Jak więc widać, ChatGPT wcale nie jest niszowym narzędziem, o którym mało kto słyszał w kraju nad Wisłą. Sztuczna inteligencja podbija rynek szturmem i wiele osób pragnie się na własnej skórze przekonać, do czego jest ona zdolna. A biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój AI, wzrostowy trend wśród użytkowników witryny openai.com raczej się nie zmieni w ciągu najbliższych dni. Potencjał czatbota dostrzegli także badacze z Wrocławia, którzy postanowili dostosować go do rodzimych odbiorców i znacznie ułatwić jego odbiór przez osoby nieobeznane z Internetem oraz nieposługujące się językiem angielskim. Jeśli chcemy wesprzeć ich pracę i użyczyć danych zebranych na bazie interakcji z AI, możemy skorzystać z tego łącza.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów819

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze