3
4.03.2022, 15:00Lektura na 3 minuty

Microsoft zawiesza sprzedaż produktów i usług w Rosji

Firma „potępia nieuzasadnioną, niesprowokowaną i bezprawną inwazję Rosji”, wymieniając przy okazji działania, jakie podjęła, by pomóc Ukraińcom.


Witold Tłuchowski

Szykując swoją inwazję, Rosja nie spodziewała się chyba, że światowy biznes zareaguje na jej napaść tak szybko i stanowczo. Kolejne firmy wycofują się z tamtejszego rynku i zawieszają działalność oddziałów (co oczywiście ma związek również z oficjalnymi sankcjami), a decyzje tego rodzaju powszechne stają się także w branży gier i technologii. Sprzedaż swoich tytułów w tym kraju zablokowały m.in. Bloober Team oraz CD Projekt, wstrzymano też dostawę procesów Intela i AMD.

Bierny nie pozostaje również Microsoft. Spółka podjęła bowiem decyzję o zawieszeniu sprzedaży swoich produktów i usług w Rosji. Brad Smith, dyrektor firmy, na oficjalnym blogu pisze:


Podobnie jak reszta świata jesteśmy przerażeni, zdenerwowani i zasmuceni obrazami oraz wiadomościami płynącymi z wojny w Ukrainie. Potępiamy tę nieuzasadnioną, niesprowokowaną i bezprawną inwazję Rosji.


Jak czytamy:


Dziś ogłaszamy, że zawiesimy wszelką nową sprzedaż produktów i usług firmy Microsoft w Rosji. Ponadto ściśle koordynujemy i współpracujemy z rządami Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii oraz zawieszamy wiele aspektów naszej działalności w Rosji zgodnie z rządowymi decyzjami w sprawie sankcji. Wierzymy, że najskuteczniej pomagamy Ukrainie, kiedy podejmujemy konkretne kroki w koordynacji z decyzjami podejmowanymi przez rządy i podejmiemy dodatkowe kroki w miarę rozwoju sytuacji.


Firma idzie o krok dalej:


Naszym najistotniejszym obszarem pracy prawie na pewno jest ochrona cyberbezpieczeństwa Ukrainy. Nadal aktywnie pracujemy, aby pomóc urzędnikom ds. cyberbezpieczeństwa w Ukrainie w obronie przed rosyjskimi atakami, w tym ostatnio cyberatakiem na jednego z głównych ukraińskich nadawców. Od początku wojny działaliśmy przeciwko rosyjskiemu pozycjonowaniu, działaniom destrukcyjnym lub destrukcyjnym wobec ponad 20 ukraińskich organizacji rządowych, informatycznych i finansowych. Działaliśmy również przeciwko cyberatakom wymierzonym w kilka dodatkowych witryn cywilnych. Publicznie wyraziliśmy nasze obawy, że te ataki na ludność cywilną naruszają Konwencję Genewską.


To jednak nie wszystko:


Kontynuujemy również mobilizację naszych zasobów, aby pomóc ludziom w Ukrainie. Nasze zespoły Microsoft Philanthropies i UN Affairs ściśle współpracują z Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża (MKCK) i wieloma agencjami ONZ, aby pomóc uchodźcom, zapewniając wsparcie technologiczne i finansowe kluczowym organizacjom pozarządowym, a w razie potrzeby bronimy te grupy przed trwającymi cyberatakami. Jako firma dbamy o bezpieczeństwo naszych pracowników w Ukrainie i pozostajemy z nimi w stałym kontakcie, oferując wsparcie w wielu formach, także tym, którzy musieli uciec, by ratować swoje życie lub bezpieczeństwo.


Swoją wiadomość zakończył:


Podobnie jak wielu innych opowiadamy się za Ukrainą, wzywając do przywrócenia pokoju, poszanowania suwerenności Ukrainy i ochrony jej narodu.


Choć w tekście nie sprecyzowano, czy mowa także o grach i Xboksach, nietrudno się domyślić, że zawieszenie sprzedaży obejmie także gamingową gałąź działalności giganta.


Czytaj dalej

Redaktor
Witold Tłuchowski

Czytelnik CD-Action od prawie 25 lat, redaktor od 2018. Kocham Soulsy i zrobię wszystko, by inni też je pokochali. Szef działów zapowiedzi i recenzji.

Profil
Wpisów5501

Obserwujących13

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze