19
3.03.2022, 14:45Lektura na 2 minuty

GOG i gry CD Projektu znikną z Rosji oraz Białorusi

Decyzja studia ma oczywiście związek z rosyjską inwazją na Ukrainę. Tamtejsi gracze nie stracą jednak dostępu do już zakupionych produkcji.

Skala reakcji branży gier na atak Rosji na Ukrainę mogła zaskoczyć sceptyków. Za pierwszymi komunikatami o wyrazach solidarności szybko ruszyły realne działania: kolejne studia przekazują pieniądze ofiarom wojny, rodzime firmy zaczęły oferować noclegi, staże i posady uciekającym developerom, a ze wsparciem pośpieszyli technologiczni giganci.

Wczoraj ze specjalnym apelem do branży gier wystąpił ukraiński minister transformacji cyfrowej, wzywającym w nim do m.in. „zablokowania rosyjskich użytkowników i zamknięcia oddziałów w Rosji”. Na pierwsze odpowiedzi nie musieliśmy długo czekać: kilka godzin temu oświadczenie o zaprzestaniu sprzedaży swoich gier na terenie Rosji i Białorusi opublikował Bloober Team. Teraz głos zabrali również twórcy Wiedźmina i Cyberpunka.

CD Projekt postanowił nie tylko zaprzestać sprzedaży wszystkich swoich gier na terenie Rosji i Białorusi (wersji cyfrowych i fizycznych), ale również tych rozprowadzanych przez GOG-a. Co istotne, tamtejsi gracze nie stracą dostępu do już zakupionych produkcji, a one same będą aktualizowane. 


Chociaż nie jesteśmy podmiotem politycznym mogącym bezpośrednio wpływać na sprawy państwowe i nie dążymy do tego, by nim być, wierzymy, że podmioty komercyjne, gdy są zjednoczone, mają moc inspirowania globalnych zmian w sercach i umysłach zwykłych ludzi. Wiemy, że ta decyzja wpłynie na graczy z Rosji i Białorusi, osoby, które nie mają nic wspólnego z inwazją na Ukrainę, ale tym działaniem chcemy jeszcze bardziej pobudzić światową społeczność do mówienia o tym, co dzieje się w sercu Europy.


Komunikat w tej sprawie pojawił się również na kanałach rosyjskich oddziałów studia i – jak się domyślacie – nie wywołał przesadnego entuzjazmu fanów.

W komunikacie giełdowym firma dodaje:


Spółka szacuje, że łączny udział Rosji i Białorusi w przychodach ze sprzedaży produktów segmentu CD PROJEKT RED oraz w przychodach ze sprzedaży segmentu GOG.com w ostatnich 12 miesiącach wyniósł odpowiednio ok. 5,4% i ok. 3,7%.Czytaj dalej

Redaktor
Witold Tłuchowski

Czytelnik CD-Action od prawie 25 lat, redaktor od 2018. Kocham Soulsy i zrobię wszystko, by inni też je pokochali. Szef działów zapowiedzi i recenzji.

Profil
Wpisów5501

Obserwujących13

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze