11
2.03.2022, 10:36Lektura na 2 minuty

Ukraina wzywa do zablokowania rosyjskich graczy

Trwa walka o obronę Ukrainy, ale także o to, aby pokazać całemu światu, co dzieje się na wschodzie Europy, oraz zachęcić do działania. Wicepremier Ukrainy zwrócił się z apelem do globalnej społeczności graczy oraz największych firm z tej branży – Microsoftu, Sony, Tencentu, EA, Steama czy Twitcha.


Barnaba „b-side” Siegel

Mychajło Fedorow to wicepremier Ukrainy i minister transformacji cyfrowej. Od momentu ataku ze strony Rosji nagłaśnia sytuację za pomocą mediów społecznościowych. Zwraca się też do internetowych gigantów – udało mu się uzyskać wsparcie finansowe i technologiczne od Google'a, chwalił też decyzję Apple o zaprzestaniu sprzedaży sprzętu w Rosji i odcięciu Rosjan od usługi Apple Pay.

Teraz Fedorow zwrócił się bezpośrednio do "całej społeczności graczy i wielkich firm":


6 dni temu Rosja rozpoczęła wojnę na pełną skalę z Ukrainą. Od 6 dni rosyjscy żołnierze zabijają naszych ludzi, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Metody rosyjskiej armii należą są najpodlejsze. Osiedla mieszkalne, przedszkola i sierocińce, szpitale zwykłe i położnicze są atakowane przez rosyjskie bomby i rakiety.

To nie tylko obraza dla jednego kraju, ale dla całego, współczesnego świata. Nie powinno być miejsca na przemoc na tym świecie. Uczyńmy nasz apel głośniejszym, bo wygląda na to, że nie dotarł jeszcze od uszu Pana Putina!


Wicepremier oznaczy na Facebooku największych twórców, wydawców i sklepy związane z grami i sprzętem do gier: Riot Games, Activision Blizzard, Ubisoft Konami, EA, Bethesdę, Rockstar Games, Krafton, Valve, Epic Games, Bandai Namco, Xboksa, Paradox Interactive, Gameloft, PlayStation, Wargaming, Moonton, Tencenta, Supercell, Twitcha, Steama, GOG.com oraz Nintendo. I apeluje:


Apelujemy, abyście nie obserwowali wydarzeń biernie, ale przyłączyli się do całego świata w jego wysiłkach, by stawić czoła złym uczynkom. Prosimy o nałożenie sankcji na wasze serwisy [w Rosji], zablokowanie rosyjskich użytkowników i zamknięcie swoich oddziałów w Rosji.


Po czwartkowej akcji 11 bit studios rozpoczęła się wielka fala pomocy dla Ukrainy. Kilkadziesiąt firm zapowiedziało przekazanie części dochodów lub bezpośrednio przekazało ogromne kwoty na organizacji pomocowe. Następnie developerzy i wydawcy zaczęli oferować schronienie, noclegi oraz pracę. Dziś twórcy "Frostpunka" ogłosili, że przez te 6 dni udało im się zebrać aż 3 mln złotych

I tak jak przy akcjach charytatywnych czy pomocowych ciężko oczekiwać, że każdy weźmie udział, tak nie da się ukryć, że z pewnością część gamingowego świata ma oczy zwrócone w stronę branżowych gigantów. I czeka nie tylko na informacje o wielkości przekazanej kwoty, ale być może bardziej na twarde stanowisko, jasne wskazanie, że mówimy o wojnie i agresji ze strony Rosji, a także na sankcje, które dotkną rosyjską gospodarkę.


Czytaj dalej

Redaktor
Barnaba „b-side” Siegel

Jestem szefem działów online w CD-Action. O gierkach piszę od 20 lat od gazetki szkolnej i fansite'ów, przez Playa, Komputer Świat Gry, Gamezillę, Gamikaze, Rzeczpospolitą, Gazeta.pl, Pixel, gry.wp.pl, po bycie redaktorem naczelnym Polygamii. Poza grami pielęgnuję kolekcję kilku tysięcy CD, winyli i kaset, piszę recenzje do magazynu Jazz Forum i prowadzę muzycznego peja The Seventies.

Profil
Wpisów139

Obserwujących16

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze