2
2.01.2024, 12:15Lektura na 2 minuty

Na chiński rynek trafi dedykowane GPU Nvidii

Decyzja o opracowaniu alternatywnej wersji RTX-a 4090 była podyktowana wprowadzonymi przez rząd USA ograniczeniami eksportu lokalnej technologii do Państwa Środka.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Nvidia pochwaliła się, że przeznaczony na chiński rynek GeForce RTX 4090 D oferuje ogromną wydajność i nie tylko świetnie radzi sobie w grach, lecz także jest doskonałą „pożywką” dla sztucznej inteligencji. Mimo to układ ten jest o około 5% słabszy od tradycyjnego modelu RTX 4090 dostępnego na Zachodzie.


RTX dla Chin

Dlaczego Nvidia postanowiła opracować alternatywną wersję jednej ze swoich topowych kart graficznych? W wyniku wprowadzonych przez rząd Stanów Zjednoczonych ograniczeń do Chin nie może trafiać zaawansowana technologia mogąca posłużyć do rozwoju sztucznej inteligencji. Jak przekazała Sekretarz Handlu USA, Gina Raimondo, Nvidia wciąż może sprzedawać Chinom chipy AI – po prostu nie te, które są najbardziej wydajne.

GeForce RTX 4090 D jest pierwszym tworem amerykańskiej korporacji przeznaczonym specjalnie na chiński rynek. Rząd pod wodzą Joe Bidena zadbał o to, aby klasyczne RTX-y 4090 nie otrzymały możliwości wjazdu na teren Państwa Środka. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku przeznaczonych do sztucznej inteligencji układów A800 i H800. Jest to ogromny cios dla Nvidii, jako że firma posiada ponad 90% udziału w wartym przeszło 7 miliardów dolarów chińskim rynku chipów AI.

Aby nie dopuścić do osłabienia swojej pozycji, przedsiębiorstwo postanowiło iść na ustępstwa i w porozumieniu z amerykańskim rządem opracowało technologię, która zostanie dopuszczona do sprzedaży na terenie Państwa Środka. Wspomniany już RTX 4090 jest jedynie wierzchołkiem góry lodowej, a analitycy przewidują, że Nvidia w najbliższym czasie ujawni kolejne układy zaprojektowane z myślą o chińskim rynku.

Warto przy tym nadmienić, że Chiny starają się uniezależnić od pochodzącej zza oceanu technologii. Azjatyckie państwo pracuje nad własnym modelem sztucznej inteligencji, który to jeszcze przed końcem minionego roku miał pobić niesamowicie popularny ChatGPT. Jeśli zastanawiacie się nad tym, czy udało się ten cel osiągnąć, podpowiem jedynie, że raczej mało kto słyszał o Spark Desk, czyli rzeczonym pogromcy tworu OpenAI.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów791

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze