28.02.2022, 15:09Lektura na 2 minuty

Nvidia ofiarą cyberataku

Wbrew początkowym podejrzeniom sytuacja nie ma żadnego związku z atakiem Rosji na Ukrainę.


Patryk „Delighter” Żelazny

Często się mówi, że ofiarą cyberataku może paść każdy, bez wyjątku. Tezę tę potwierdza niedawny incydent w Nvidii, który „całkowicie naruszył” wewnętrze systemy – przez dwa dni niektóre z nich musiały pozostać wyłączone, aby atak nie postępował dalej.

Żadne ze źródeł nie donosi, że jakiekolwiek dane miałyby zostać skradzione lub usunięte z serwerów. Brakuje też jakichkolwiek powiązań między atakami i aktualną sytuacją na Ukrainie – wspominam o tym, gdyż do ataku miało dojść w tym samym momencie, w którym Rosja rozpoczęły działania cybernetyczne. Stąd początkowe podejrzenia.


Prowadzimy w tej chwili dochodzenie wskutek incydentu. Nasz biznes oraz komercyjne aktywności pozostają nienaruszone. Wciąż pracujemy nad oceną wydarzenia i nie mamy żadnych dodatkowych informacji do opublikowania na ten moment.


Hector Marinez

Okazało się, że był to atak ransomware, a za wszystko odpowiedzialna była Lapsus$ Group – grupa hakerów z Ameryki Południowej. Udało im się przefiltrować około 1TB danych. Nvidia nie pozostała bierna i odpowiedziała „cyberogniem”, również hakując urządzenia osób odpowiedzialnych za całe zajście, szyfrując wrażliwe dane, jednocześnie zabezpieczając je przed wyciekiem.

Według DarkTracer, grupa hakerów opublikowała loginy i hasła wszystkich pracowników Nvidii, obiecując, że niedługo w sieci pojawi się wcześniej wspomniany 1TB skradzionych danych.

Kuriozum tej sytuacji jest to, co na swoim Twitterze podaje vx-underground. Opublikował zdjęcie, na którym grupa Lapsus$ oskarża Nvidię o bycie przestępcami... gdyż zhakowali ich komputery (tym samym sposobem, jakiego użyli oni). Zarzekają się również, że posiadają zapasową kopię danych.


Czytaj dalej

Redaktor
Patryk „Delighter” Żelazny

Jestem człowiekiem wielu pasji. Jedne z nich przemijają, inne pozostają – a gry i pisanie to te, które będą ze mną do końca życia. Są jeszcze ciastka, ale mroczne istoty zabraniają mi o nich mówić.

Profil
Wpisów1762

Obserwujących8

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze