Nvidia zapowiada oprogramowanie do szkolenia robotów, autorski komputer i współpracę z Toyotą
Jensen Huang i spółką podkreślają, że aktualnie już nie samymi kartami graficznymi Nvidia stoi.
W trakcie tegorocznej odsłony targów CES Nvidia pochwaliła się nie tylko nową serią swoich kart graficznych GeForce RTX, ale i technologią, która ma pchnąć naprzód rozwój robotów i autonomicznych samochodów oraz autorskim komputerem przeznaczonym dla programistów i inżynierów.
Cosmos
Technologia Cosmos Nvidii jest w stanie generować realistycznie wyglądające materiały wideo przedstawiające świat rzeczywisty, w którym zachowane są wszelkie prawa fizyki. Stworzone z jego pomocą treści mają posłużyć do uczenia robotów i autonomicznych pojazdów, a zieloni przekonują, że skorzystanie z ich modelu sztucznej inteligencji wyjdzie znacznie taniej, niż wykupywanie praw do terabajtów tradycyjnych materiałów lub nagrywanie ich samodzielnie.
Stworzone przez Cosmos filmy pomogą systemom napędzającym samodzielnie poruszające się maszyny zrozumieć prawdziwy świat, dzięki czemu poprawią się ich zdolności do przemieszczenia się po nim. Samo działanie nowego tworu Nvidii nie odbiega od tego, do czego przyzwyczaiły nas generatywne modele sztucznej inteligencji – użytkownik podaje jak najbardziej szczegółowy opis tekstowy tego, co chciałby zobaczyć na materiale, a Cosmos klei na jego podstawie wideo.
Prawdopodobnie najważniejszą informacją w kontekście Cosmosu jest to, że ma zostać udostępniony na licencji otwartoźródłowej, a Huang i jego współpracownicy nie kryją się z tym, że mają „szczerą nadzieję, że Cosmos zrobi dla świata robotyki i przemysłowej sztucznej inteligencji to samo, co Llama 3 zrobiła dla korporacyjnej sztucznej inteligencji”.
Skupienie się na dostarczaniu technologii związanej z robotami zdaje się być naturalną koleją rzeczy, jako że powoli możemy obserwować zwrot większości gigantów technologicznych w ich kierunku. Dla przykładu, Elon Musk podobno kładzie coraz większy nacisk na rozwój Optimusów Tesli i walczy o pozyskanie jak największej liczby materiałów niezbędnych do ich produkcji na masową skalę.
Project DIGITS
Kolejną ze świeżynek zaprezentowanych podczas CES 2025 jest komputer stacjonarny znany na ten moment jedynie jako Project DIGITS. Wyceniona na 3 000 dolarów maszyna posiada przygotowany przez Nvidię system operacyjny bazujący na Linuksie, a napędzana będzie przez układ, który znajduje się w centrach danych tworzonych przez giganta z Santa Clara. Producentem centralnego procesora urządzenia jest tajwański MediaTek.
Podkreślono przy tym, że Project DIGITS raczej nie jest sprzętem, który zainteresowałby przeciętnego użytkownika, a Nvidia ma zamiar dotrzeć ze swoim komputerem do firm technologicznych, które byłyby w stanie wykorzystać jego potencjał.
Czytaj dalej
Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.