3
13.09.2023, 11:30Lektura na 2 minuty

PlayStation 5: Poczuj interfejs dłońmi i wyłącz piknięcie. Aktualizacja OS

PS5 pozwoli nocnym markom na wyłączenie sygnału dźwiękowego przy odpalaniu konsoli.


Stanisław „Wokulski” Falenta

Do PlayStation 5 ukazała się właśnie oficjalna aktualizacja oprogramowania. Zmiany zapowiadano jeszcze w lipcu. Nie ma wśród nich motywów, ale niektóre nowinki powinny ułatwić wielu osobom życie.


Lista zmian w aktualizacji PS5

Zacznijmy od ustawień dostępności, które zostały rozszerzone o nową funkcję: wibracje przy przeglądaniu interfejsu. Osoby z zaburzeniami widzenia mogą dzięki nim „poczuć” suwaki i przyciski na ekranie za pomocą rąk. To możliwe dzięki haptycznej technologii w kontrolerach DualSense. Można też teraz używać dwóch padów jako jednego; nazwano to asystą. To proste, ale fantastyczne rozwiązanie ma sporo praktycznych zastosowań.


Ta funkcja wprowadza nowy sposób wspólnego grania z innymi osobami lub pomagania znajomemu lub dziecku w poruszaniu się po szczególnie trudnej części gry.


Dodano wsparcie dla Dolby Atmos, zaawansowanego dźwięku 3D. Za obsługę technologii odpowiada Tempest 3D audio. W przyszłości różne aplikacje streamingowe będą mogły zaktualizować swoje filmy, seriale i muzykę do tego standardu.

Wyszukiwanie gier na PlayStation 5
Wyszukiwanie gier na PlayStation 5

Poprawiono nieco funkcje społecznościowe. Zapraszanie znajomych do gry jest łatwiejsze, można też reagować na wiadomości emotkami; tego ostatniego mi zwłaszcza brakowało najbardziej, Sony... Za to powinni ucieszyć się posiadacze dużych bibliotek; w końcu mogą je przeszukiwać. Pojawiła się też interaktywna instrukcja obsługi oraz rozbudowana o nowe funkcje karta wskazówek przy graniu.

Wirtualna instrukcja obsługi PlayStation 5
Wirtualna instrukcja obsługi PlayStation 5

Tak jak wspominałem wyżej, można w końcu wyłączyć lub ściszyć pikanie przy włączaniu konsoli. PS3 i PS4 nie doczekały się nigdy tej funkcji w systemie, więc nie ma z czego się śmiać... Do PlayStation 5 dołożymy także dwukrotnie większe SSD; nawet 8 terabajtów w standardzie M2.

Na sam koniec zostawiłem streaming Remote Play. Teraz można go uruchomić w Google TV, a to dzięki wsparciu dla systemu AndroidTV 12. Z większych sprzętów na chwilę obecną na liście znajduje się tylko jeden telewizor Sony Bravia. Przypominam tu, że premiera quasi-handhelda PlayStation Portal, który ma nam umożliwić transmisję do łóżka lub na balkon, zbliża się wielkimi krokami.

Szczegóły techniczne wprowadzonych zmian znajdziecie TUTAJ. Pozostaje teraz czekać na ogłoszenie PS5 Pro.


Czytaj dalej

Redaktor
Stanisław „Wokulski” Falenta

Wielki entuzjasta gier z custom contentem. Setki godzin nabite w Cities: Skylines, Minecrafcie i Animal Crossing: New Horizons mówią same za siebie. Do tego rasowy Nintendron, który kupuje 10-letnie gry za pełną cenę i jeszcze się cieszy. Prywatnie lubi pływanie, sztukę i prowadzenie amatorskich sesji D&D.

Profil
Wpisów946

Obserwujących7

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze