21.11.2023, 11:00Lektura na 2 minuty

Pracownicy OpenAI grożą przejściem do Microsoftu

Astrologowie ogłaszają tydzień kontrowersyjnych decyzji zarządu OpenAI. Populacja Microsoftu zwiększa się.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Piątkowe zwolnienie Sama Altmana z funkcji prezesa OpenAI przez zarząd przedsiębiorstwa nie przeszło bez echa wśród pozostałych pracowników firmy. W związku z tym wydarzeniem rezygnację złożył także Greg Brockman, a zarówno on, jak i Altman wkrótce po tym trafili do Microsoftu. Jak się okazuje, znaczna część pracowników OpenAI nie zapatruje się zbyt przychylnie na decyzję zarządu, a aktualnie już ponad 650 z 770 zatrudnionych w firmie osób chce jego dymisji.

Jak się okazuje, Microsoft zapewnił, że w jego szeregach znajdzie się miejsce dla każdego pracownika OpenAI, który zechce przejść pod skrzydła korporacji. Osoby zatrudnione w przedsiębiorstwie odpowiedzialnym za stworzenie ChatGPT twierdzą, że jeśli zarząd nie przywróci na stanowiska Sama Altmana i Grega Brockmana, a następnie sam nie poda się do dymisji, to nie omieszkają one przekonać się na własnej skórze, czy gigant z Redmond mówi prawdę. Zakładając, że żądania te nie zostaną spełnione, nowopowstały zespół badawczy Microsoftu poświęcony zaawansowanym modelom sztucznej inteligencji wkrótce może zasilić nawet kilka setek utalentowanych ludzi. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że korporacja coraz łakomiej zerka w stronę AI, czego dowodem może być niedawne nawiązanie partnerstwa z Inworld AI.

Ciekawostką jest także to, że jedna z osób odpowiedzialnych za wydalenie Altmana z OpenAI – naczelny naukowiec firmy, Ilya Sutskever – podpisał przytoczony wcześniej list do zarządu z ultimatum i przeprosił za swoje działania. Jak twierdzi mężczyzna, nie chciał skrzywdzić OpenAI i zrobi wszystko, aby załagodzić wyrządzone szkody.

Miejsce Altmana jako prezesa OpenAI zajmie (przynajmniej tymczasowo) Emmet Shear. Współzałożyciel Twitcha niedawno zrezygnował z roli CEO serwisu w wyniku narodzin swojego syna, jednak podjął decyzję o dołączeniu do przedsiębiorstwa zajmującego się sztuczną inteligencją.

Zarząd OpenAI wystąpił także z propozycją do swojego rywala Anthropic. Prezesowi przedsiębiorstwa zaoferowano możliwość zastąpienia Altmana i potencjalne połączenie obu firm, jednak spotkało się to z kategoryczną odmową ze strony Dario Amodeiego.

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów528

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane