19.06.2024, 20:00Lektura na 2 minuty

Safe Superintelligence Inc.: Nowa firma jednego ze współzałożycieli OpenAI

Safe Superintelligence Inc. jest dziełem Ilyi Sutskevera, który opuścił szeregi OpenAI w ubiegłym miesiącu.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

O swoim odejściu z OpenAI Ilya Sutskever poinformował chwilę po tym, jak rozwiązany został dowodzony przez niego zespół odpowiedzialny za ograniczenie długoterminowego ryzyka wynikającego z rozwoju sztucznej inteligencji. W pożegnalnym wpisie umieszczonym w serwisie X przekazał, że jest szczerze przekonany co do tego, że silna sztuczna inteligencja (AGI) opracowana przez byłego już pracodawcę będzie zarówno bezpieczna, jak i niosła ze sobą rozliczne korzyści dla całej ludzkości.

Sutskever zaznaczył przy tym, że to nie koniec jego przygody i jest naprawdę podekscytowany na myśl o tym, co przyniesie przyszłość – szczególnie że ma być to projekt bliski jego sercu. Ilya obiecał przekazać więcej szczegółów w odpowiednim momencie i należy mu oddać, że jak powiedział, tak zrobił.

Projektem Sutskevera okazało się być zupełnie nowe przedsiębiorstwo, które otrzymało miano Safe Superintelligence Inc.. Jak możemy przeczytać na stronie firmy (która nie wygląda zbyt imponująco w obecnym stanie, aczkolwiek z pewnością zmieni się w to w najbliższym czasie), jej zadanie jest jedno, ale zdecydowanie do prostych nie należy, bowiem Ilya postawił przed sobą spore wyzwanie – opracowanie bezpiecznej superinteligencji (nie dało się tego domyślić na podstawie nazwy działalności, prawda?).

Główną zaletą Safe Superintelligence Inc. ma być to, że jasno postawiony cel ma ułatwić dążenie prosto do niego, bez zbędnych rozpraszaczy i pobocznych projektów po drodze. Co więcej, świeżo uformowane przedsiębiorstwo jest rzekomo odporne na krótkoterminowe naciski komercyjne, skąd jednak będzie czerpało fundusze niezbędne do kontynuowania działalności – tego nie zdradzono. Pochwalono się jednak tym, że biura firmy zostaną otwarte w Palo Alto oraz Tel Aviv i ma zamiar ona przyciągnąć najbardziej utalentowanych badaczy i inżynierów.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów1009

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze