5
24.05.2024, 12:30Lektura na 2 minuty

Ser nie trzyma się pizzy? AI Google sugeruje dodanie kleju

Internauci mieli sporo obaw co do generowanych przez AI odpowiedzi na zapytania wpisane w Google i – jak się okazuje – całkiem słusznie.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Rozpoczęcie wyświetlania w wynikach wyszukiwania Google odpowiedzi generowanych przez sztuczną inteligencję zostało ogłoszone podczas tegorocznej odsłony konferencji Google I/O, a już chwilę później ogłoszono, że będą one zawierały reklamy. W związku ze stopniowym wdrażaniem tej funkcji (oficjalnie nazwanej AI Overview) wśród wybranych użytkowników, w sieci pojawiły się pierwsze opinie na jej temat. Starczy powiedzieć, że nie należą one do zbyt pochlebnych.


Niezbyt inteligentna sztuczna inteligencja

Rozwiązania problemów podsuwane przez sztuczną inteligencję Google nie należą do najmądrzejszych, aczkolwiek nie sposób odmówić im pomysłowości. Dla przykładu, jedna z osób postanowiła przy pomocy wyszukiwarki internetowej dowiedzieć się, dlaczego ser nie trzyma się pizzy. AI postanowiło pomóc rozwiązać tę bolączkę i zasugerowało... dodanie kleju do sosu.

Jeśli zastanawiacie się, skąd sztuczna inteligencja wytrzasnęła taką informację, to pochodzi ona z wątku „My cheese slides off the pizza too easily” na Reddicie. Jedna z widocznych pod nim odpowiedzi, napisana w ewidentnie sarkastycznym stylu, sugeruje wymieszanie około 1/8 szklanki kleju Elmer's z sosem celem zwiększenia jego lepkości i utrzymania sera w miejscu. Komizmu całej sytuacji dodaje fakt, że autor tej rewelacji występuje w sieci pod pseudonimem „fucksmith”, na co oczywiście sztuczna inteligencja nie była w stanie zwrócić uwagi.

Nie jest to jednak jedyna głupotka, jakiej dopuściło się AI Google. Wedle sztucznej inteligencji na pokładzie popularnej wyszukiwarki ssakiem posiadającym najwięcej kości jest... pyton.

Jeśli zastanawiacie się nad wprowadzeniem zmian w swoim trybie życia i szukacie zdrowej diety, Google obecnie nie jest miejscem, w którym znajdziecie rzetelną wiedzę na ten temat. No, chyba że jesteście skłonni jeść co najmniej jeden mały kamień dziennie, zgodnie z zaleceniami geologów z UC Berkeley. 

Przedstawiciel Google Meghann Farnsworth przekazała serwisowi The Verge, że „znaczna część błędów występuje w przypadku bardzo niespotykanych zapytań i nie są reprezentatywne dla doświadczeń większości użytkowników”. Farnsworth zapewniła przy tym, że korporacja ma zamiar wykorzystać pozyskane dane do udoskonalania swojego produktu.

Wypada przy tym wspomnieć o tym, że nie tak dawno temu Google przepraszało za inny model swojej inteligencji – Gemini.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów1377

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze