13
10.05.2023, 10:00Lektura na 3 minuty

Starfield to seks i narkotyki, a do tego jeszcze strzelaniny. Nowe szczegóły

Starfield doczekał się ratingu od ESRB, który zdradził kilka nowych faktów na temat gry. Nawet dorośli ludzie powinni w to grać ostrożnie.

Entertainment Software Rating Board (ESRB) zajmuje się ocenianiem zawartości gier, które są wydawane w Ameryce Północnej. Dzięki temu konsumenci mogą szybko zrozumieć, dla jakiej grupy wiekowej nadaje się konkretna gra.

Aktualnie świat okrążają wieści o tym, że ESRB przyznało Starfieldowi rating „M”, co wskazuje na krew, nieodpowiedni język, sugestywne motywy, narkotyki i przemoc. Najbardziej zainteresowani mogą przy okazji znaleźć garść dodatkowych szczegółów dotyczących wyczekiwanej gry science fiction, bo oficjalna strona ESRB zawiera skrócony opis Starfielda i przykłady dialogów, jakie mogą mieć miejsce np. po seksie.


Nie mam nic przeciwko zabawie na dziko, ale następnym razem spróbujmy to zrobić bez plecaków odrzutowych.


Inny z podanych przykładów ma bardziej filozoficzny charakter.


Życie to choroba przenoszona drogą płciową, która ma stuprocentową śmiertelność.


To odpowiedni moment na przypomnienie o nowinkach z marca tego roku, bo dostrzegam potencjalną sprzeczność pomiędzy amerykańską oceną oraz tym, na co wskazywała ocena z Australii, gdzie Starfield również otrzymał rating „tylko dla dorosłych”.

Starfield dla dorosłych
Starfield dla dorosłych

Australijska ocena miała dołączoną tabelkę, która wyraźnie pokazywała, że decyzja urzędników o przyznaniu ratingu 18+, została podyktowana obecnością narkotyków. Krótko mówiąc, wspomniana tabela informowała o intensywności potencjalnie niestosownych rzeczy w Starfieldzie, a seks został w niej oznaczony jako „none”.

Teraz mamy pewność, że motyw seksu znajduje się w grze, lecz oczywiście może być tak, że nie przygotowano żadnych animacji, a obraz co najwyżej chwilowo się wyciemni, po czym będziemy mogli zdecydować się na jakąś opcję dialogową.

Przechodzimy dalej. ESRB zaznaczyło, że w grze znajduje się futurystyczna broń, lasery, topory oraz ładunki wybuchowe do zabijania wrogów. Zaznaczono, że walka może mieć wysokie tempo i będziemy agresywnie ostrzeliwani, przy okazji słysząc krzyki wynikające z rozpaczy i bólu.

ESRB wspomina jeszcze o fikcyjnym narkotyku określanym jako „aurora”, a nawet o laboratorium, w którym wytwarza się te środki odurzające. Nie dość, że w Starfieldzie istnieje możliwość kupowania używek, to jeszcze można je kraść… co wyrośnie z ludzi, którzy dokonają czegoś takiego w wirtualnej rzeczywistości? Rating „M” jest tu w pełni zrozumiały.

Na koniec zostawiłem krótką wzmiankę o czymś, co niektóre osoby mogą uznać za drobny spoiler. ESRB napisało, iż w Starfieldzie wcielimy się w rolę swego rodzaju górnika, który otrzymał zadanie odszukania ważnych artefaktów rozsianych po całej galaktyce.

Przypominamy, że Starfield zabierze nas na wycieczkę w kosmos 6 września 2023 roku, o czym zapewnia nieśmiertelny Todd Howard, który przy okazji dodaje, że gra jest bardzo duża.

Redaktor
Marcin Hołowacz

Gry to moja pasja i zawsze w coś pogrywam, choć często jestem w tyle z najnowszymi premierami. W pewnym momencie pokochałem roguelite'y, ale przydałby się większy skill. Jeśli trafia mi się taka okazja, wtedy staram się również pisać o grach.

Profil
Wpisów375

Obserwujących5

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane