20.03.2024, 08:00Lektura na 2 minuty

Teleskop Webba znalazł pijane protogwiazdy

Urządzenia pokładowe Teleskopu Jamesa Webba potrafią cuda – to nie ulega wątpliwości. Jedno z nich może zaś przeprowadzać analizę chemiczną fotografowanych obiektów. I właśnie całkiem niedawno dzięki temu udało się znaleźć protogwiazdę, którą żartobliwie można posądzić o to, że jest pod wpływem alkoholu.


Grzegorz „Krigor” Karaś

Kosmos jest pełen niespodzianek. Do grona takowych można zaliczyć niedawne odkrycie, jakiego dokonali astronomowie, korzystając z teleskopu Webba. Chodzi o protogwiazdy IRAS 23385, IRAS 2A i ich najbliższą okolicę.


Młodzież „na cyku”

Sprawa jest o tyle ciekawa, że dotyczy dwóch formujących się jeszcze gwiazd, w których bezpośrednim otoczeniu znaleziono złożone cząsteczki organiczne. Wspomniane protogwiazdy kryją się w otaczającym je obłoku kosmicznej materii, zaś naukowcom udało się w nim zidentyfikować takie substancje jak mrówczan metylu, kwas mrówkowy, kwas octowy, mrówczan jonowy, dwutlenek siarki, aldehyd octowy oraz etalon – powszechnie kojarzony jako główny składnik napojów alkoholowych.

Foto: NASA, ESA, CSA, W.R.M. Rocha (LEI), Leah Hustak (STScI)
Zdjęcie obszaru przebadanego przez teleskop Webba. Foto: NASA, ESA, CSA, W.R.M. Rocha (LEI), Leah Hustak (STScI)

Wszystkie te cząsteczki mogą stać się częścią komet i asteroid, a ostatecznie nowych układów planetarnych, gdy materia lodowa zostanie przetransportowana do wewnątrz, na dysk planetarny w miarę ewolucji układu protogwiazdowego. Nie możemy się doczekać, aby w nadchodzących latach śledzić ten astrochemiczny szlak krok po kroku, korzystając z większej liczby danych Webba.


Ewine van Dishoeck, Leiden University

Wykrycie tego rodzaju cząstek w lodowej materii otaczającej formujące się gwiazdy sugeruje, że reakcje chemiczne w fazie stałej zachodzące na powierzchni ziaren zimnego kosmicznego pyłu mogą prowadzić do powstania złożonych rodzajów cząsteczek.

Wykres obrazujący odnalezione cząsteczki. Foto: NASA, ESA, CSA, W.R.M. Rocha (LEI), Leah Hustak (STScI)

Odkrycie to może nam również pokazywać, jak wyglądały początki naszego układu planetarnego. Jedna z protogwiazd – IRAS 2A – jest ciałem niebieskim o stosunkowo niewielkiej masie. Innymi słowy, będzie podobne do naszego Słońca.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj.

Fotografia otwierająca: NASA, ESA, CSA, W.R.M. Rocha (LEI), Leah Hustak (STScI).


Bonus

Jeśli przegapiliście nasze wcześniejsze wpisy dotyczące odkryć Teleskopu Jamesa Webba, to koniecznie rzućcie okiem: 

Rzadko występujące gwiazdy odnalezione

Najdalsza czarna dziura

Kosmiczny skarbiec

Kolaż galaktyk w podczerwieni

Gwiazdy jak z karabinu

Analiza najdalszych galaktyk

Zielony potwór i ogon kota w kosmosie

Top 10 fotografii z 2023 roku


Czytaj dalej

Redaktor
Grzegorz „Krigor” Karaś

Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.

Profil
Wpisów672

Obserwujących23

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze