1
21.05.2024, 14:00Lektura na 2 minuty

Unitree sugeruje, że zakup humanoidalnego robota jest świetnym pomysłem

Jeśli zastanawiacie się, na co możecie wydać zalegające na koncie 16 000 dolarów, warto rzucić okiem na Unitree G1.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Do sprzedaży trafił Unitree G1, robot reklamowany jako „humanoidalny agent AI awatar”. Jego cena? 16 000 dolarów, czyli około 62 000 złotych. Wbrew pozorom, kwota ta wcale nie jest wygórowana, jako że w zamian otrzymujemy przypominającą człowieka maszyną. Inną kwestią pozostaje to, czy ma ona jakiekolwiek praktyczne zastosowanie.


Unitree G1

Wedle informacji zapisanych w języku, który w założeniu prawdopodobnie miał być angielskim, Unitree G1 mierzy około 127 cm przy wadze oscylującej w granicach 47 kg. Dłonie robota wyposażone zostały w trzy palce, z kolei cała konstrukcja składa się z 43 elementów. Twórcy chwalą się przy tym, że ich twór jest niezwykle gibki i potrafi utrzymać równowagę w większości sytuacji. Zaprezentowane demo zdaje się tę tezę potwierdzać, jako że Unitree G1 rzeczywiście udało się uniknąć przewrócenia, nawet po otrzymaniu kilku kopnięć w plecy i ciosów w klatkę piersiową. Niestety, na tym „nieludzka zręczność” robota zdaje się kończyć.

Powyższy film prezentuje maszynę w trakcie takich czynności jak rozłupywanie orzechów i otwieranie butelki Coca-Coli. Powierzenie takiego zadania Unitree G1 może być świetnym pomysłem, jeśli nie macie zamiaru wypić napoju, a zetrzeć go z kuchennej podłogi. Mimo to należy docenić, że robot potrafi robić coś poza bezcelowym chodzeniem w kółko (aczkolwiek to wciąż pozostaje opcją).

Unitree G1 wyposażony został w baterię o pojemności 9000 mAh, która pozwala na około dwie godziny pracy. Z kolei maksymalne obciążenie ramion robota wynosi 2 kg, w związku z czym nie sprawdzi się on w roli tragarza.

Jak już zostało napomknięte, Unitree G1 został wyceniony na 16 000 dolarów amerykańskich, a maszyna objęta jest 8-miesięcznym okresem gwarancyjnym. Jeśli z chęcią zaopatrzylibyście się w robota, a rzeczony model nie przypadł wam do gustu, być może zainteresuje was Thermonator – przypominające psa urządzenie wyposażone w miotacz płomieni, które jest dostępne do zakupu w niezwykle okazyjnej cenie 9 420 dolarów.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów969

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze