1
10.07.2023, 10:15Lektura na 2 minuty

Valve masowo usuwa gry ze Steama. Prawie 100 tytułów zniknęło z platformy

Valve podjęło się kolejnej fali usuwania podejrzanych gier ze Steama. Powody są różne: od wątpliwej jakości po zbyt dosłowne nawiązania do znanych produkcji.


Michał „Perzi” Perzanowski

Kto przeglądał kiedyś bibliotekę Steama i zawędrował w jej ciemne zakamarki, ten się w cyrku nie śmieje. Valve nie słynie raczej z wysokich standardów zatwierdzania gier, które lądują na platformie. Trafia więc na nią mnóstwo kiepskich tytułów korzystających z gotowych assetów. Niektórzy dają się na to nabierać, ale jest nisza, dla której to obowiązkowe „guilty pleasure”.

Wydawca podjął ostatnio decyzję o usunięciu prawie setki gier ze swojej listy. Jak podaje PC Gamer, to jedna z największych tego typu akcji. Nie kupimy więc już dostępu do takich gier, jak: Steampunka, WWII, Space War, Cyborga czy MathGame (nie, nie to Math Game). Pełna lista znajduje się tutaj.

Dlaczego Valve usuwa gry? Najczęściej ban jest spowodowany kiepskim ich wykonaniem, naruszającym nawet tak niskie standardy, jakie ma Steam.


Oprócz samych gier, większość kont deweloperów również została zbanowana.


PC Gamer

Firma usuwa również produkcje, których tytuły nawiązywały do popularnych gier lub swoją nazwą opisywały pewien podgatunek i jako pierwsze wyskakiwały w wyszukiwarce. To m.in. Play Football, Zombie Defense czy 3D Pacman, który z Pacmanem nie miał nic wspólnego.

Pozbyto się także „asset-flipów”, a więc zarabiania na bezpłatnych grach stworzonych dla silników Unreal Engine lub Unity.

Kontrole Valve przybierają na sile. Ostatnio informowaliśmy, że firma zaczyna zwracać znacznie większą uwagę na gry z zasobami tworzonymi przez sztuczną inteligencję na Steamie. Niedawno wprowadzono na platformie także duże zmiany wizualne z nowymi funkcjami.


Czytaj dalej

Redaktor
Michał „Perzi” Perzanowski

Piłkarski męczennik kibicujący Manchesterowi United i Wiśle Kraków. Na szczęście gry działają kojąco, prawda? Lubię strategie i przygodówki. Cierpię na syndrom jeszcze jednej tury. Sprzęt nie gra roli (That's what HE said).

Profil
Wpisów309

Obserwujących3

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze