„Wspieranie gier kulturowych”. Rząd tworzy Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych
Nowa państwowa instytucja kultury ma pomóc wybić się rodzimej branży kreatywnej tak na miejscu, jak i za granicą.
Rząd ogłasza stworzenie nowej państwowej instytucji kultury związanej z naszą branżą. Nazywa się Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych. Do jej zadań należy szeroko rozumiane wspieranie gałęzi biznesu związanych ze sztuką. Pomoc może przyjąć formę np. dofinansowań czy szkoleń, ale CRPK najbardziej skupia się na współpracy między różnymi branżami oraz promocji za granicą – zdaniem Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu bardzo ważnej w dzisiejszych czasach.
Lista obejmowanych przez CRPK dziedzin wygląda interesująco.
Działalność Centrum skoncentruje się wokół wykorzystania nowoczesnych technologii w kulturze, kulturowych gier wideo, rozszerzonej rzeczywistości, grafiki cyfrowej, reklamy, mody i wzornictwa, a także muzyki czy tańca.
Choć „gry kulturowe” mogą wydawać się wąską definicją – do takiej należy z pewnością np. recenzowana przez nas IPN-owska Gra Szyfrów – można się spodziewać, że obejmą sobą w zasadzie każdy tytuł wspominający w pewien sposób o naszym kraju. Do takiego można zaliczyć np. serię Wiedźmin opartą na prozie Sapkowskiego, a także każdy projekt, który da Polsce szansę zaistnieć na arenie międzynarodowej.
Analiza aktywności innych państw w tym obszarze dowodzi, że przemysły kreatywne stanowią dziś jeden z obszarów intensywnej konkurencji międzynarodowej. W tej sytuacji zapewnienie polskim twórcom i przedsiębiorcom tego sektora systemowego wsparcia jest obowiązkiem państwa.
To nie pierwszy raz, kiedy rząd stara się zauważyć branżę gamedev. Od pewnego czasu prowadzony jest cykl dotacji „Rozwój Sektorów Kreatywnych”. Do jego beneficjentów należą m.in. Bloober Team (o którym od tygodni spekuluje się, że tworzy remake Silent Hilla), Klabater czy festiwal Pixel Heaven.
W 2018 roku ówczesny minister kultury Piotr Gliński zapowiadał system finansowania oparty na „teście kulturowym” danej produkcji. Do historii przeszedł także sowity grant na rozwój multiplayera i otwartego świata dla CD Projekt Red.
Czytaj dalej
Wielki entuzjasta gier z custom contentem. Setki godzin nabite w Cities: Skylines, Minecrafcie i Animal Crossing: New Horizons mówią same za siebie. Do tego rasowy Nintendron, który kupuje 10-letnie gry za pełną cenę i jeszcze się cieszy. Prywatnie lubi pływanie, sztukę i prowadzenie amatorskich sesji D&D.