Zawartość CD-Action 05/2021
W nowym CDA (w sprzedaży od 6 kwietnia, cena 12,99 zł) mogliśmy wreszcie pozwolić sobie na zabieg, o którym myśleliśmy od dawna – panoramiczną grafikę przechodzącą z przedniej okładki na tylną. A co pomiędzy nimi? Tradycyjne bogactwo różności, w tym niemal 40 stron publicystyki.
Na rozgrzewkę proponujemy jak zwykle dział Info, a w nim artykuł o wymuszonych przez pandemię przenosinach imprez branżowych do sieci. Dalej, za rozkładówką, na której przybliżyliśmy zbiorczo dziewięć nadchodzących gier, znajdziecie pełnowymiarowe zapowiedzi okładkowego Deathloopa (Otton), Dungeons & Dragons: Dark Alliance (Cursian), Aliens: Fireteam (Cursian) i The Lord of the Rings: Gollum (Otton). Przy kolejnych pięciu tytułach postawiliśmy pieczątkę „Już graliśmy”.
Tuż za GameWalkerem znajdziecie recenzję It Takes Two (Ranafe). Wśród 26 ocenionych w tym wydaniu gier znalazły się też Kolekcja Nioh (Krigore), Everhood (Ranafe), Twierdza: Władcy wojny (9kier), Warhammer 40,000: Dakka Squadron (DaeL), polskie Paradise Lost i Lust From Beyond (obie Eugeniusz Siekiera), The Outer Worlds: Morderstwo na Erydanie (Cursian), Curse of the Dead Gods (Mac Abra), Breathedge (enki), Kaze and the Wild Masks (Otton), Doom Eternal: The Ancient Gods, część druga (Eugeniusz Siekiera), Monster Energy Supercross: The Official Videogame 4 (Bastian).
W okresie nieurodzaju na polu głośnych nowości na pierwszy plan wysuwa się Publicystyka. Dział ten przywita Was artykułem Ottona o Bitcoinie, a chwilę później zabierze w towarzystwie DaeLa do 1993 roku, kiedy to Capcom złożył pozew sądowy, który mógł fatalnie zaszkodzić całej branży gier. Wycieczek w przeszłość proponujemy zresztą więcej. Smuggler przybliża historię Facebooka, a Bartłomiej Kluska opowiada o kultowym radzieckim aparacie fotograficznym LOMO. Eugeniusz Siekiera przekonuje, że warto pamiętać o Resistance 2 (Gry wiecznie żywe) oraz Enslaved: Odyssey to the West (Dałbym dychę), a także spogląda krytycznym okiem na Stubbs the Zombie in Rebel Without a Pulse (Starocie bez upiększeń). Bastian odgrzebał w kąciku Niesłusznie zapomniane imprezowego Raymana M, Rafał „Gailantar” Sankowski przyjrzał się fenomenowi Gothica, a Ninho zajął się serią Resident Evil z okazji jej 25-lecia. Piotr „Pita” Rusewicz zachęca do tego, by nie korzystać podczas grania z mapy, a DaeL poruszył temat polityków w grach, nawiązując do rozszerzenia obsady Tekkena 7 o Lidię Sobieską. Polecamy również analizę sytuacji CD Projektu przygotowaną przez prawników – Grzegorza Polichta i Michała Pękałę. Warszawskiego developera dotyczy również jeden z felietonów, których tym razem mamy sześć (Otton, Ranafe, DaeL, Anya i dwa teksty Cascada). Do tego proponujemy Magazyn Kulturalny i AR (po cztery strony), a na deser Szpile.
Dział Technologie otwieramy megatestem kart graficznych. Ponieważ sytuacja na rynku wygląda fatalnie, Krigore sięgnął nie tylko po nowe GPU, ale również po wartych uwagi przedstawicieli poprzednich generacji – i przetestował łącznie aż 21 modeli. Mieliśmy też okazję sprawdzić w boju procesory Intel Core 11. generacji (i9-11900K i i5-11600K), monitor LG 27GN880, obudowę Razer Tomahawk ATX, płytę główną Asus ROG Maximus XIII Hero, chłodzenie XPG Levante 360 i dwa dyski SSD – Samsunga 980 NVMe SSD 500 GB oraz ADATA XPG Gammix S50 Lite 1 TB.
SPIS TREŚCI
WERSJA CYFROWA
Po cyfrową wersję CD-Action (w formacie PDF) zapraszamy do naszego nowego sklepu. Tylko u nas kupicie wydania elektroniczne w niższej cenie (11,99 zł), a dodatkowo cała kwota z ich sprzedaży trafi do nas, bo ominiecie wszelkich pośredników.
Gram od ponad 30 lat (zaczynałem na Atari 130 XE, które wciąż mam na biurku), najchętniej sięgam po produkcje z silnym pierwiastkiem akcji, a najbardziej cenię te, które wciągają opowieściami i szarpią za emocje. W wolnych chwilach uprawiam na gitarze metal, czytam, oglądam (za) dużo seriali i odpędzam kijem Football Managery, w których topiłem kiedyś mnóstwo godzin.