469
5.04.2012, 09:14Lektura na 5 minut

Zawartość CD-Action 5/2012

11.04.2012 – wyjątkowo we ŚRODĘ, a nie jak zawsze we wtorek – pojawi się w sprzedaży kolejny numer CD-Action. 132 strony, 2 DVD, 4 „pełniaki”, 15,99 zł. W tym numerze wybitnie obrodziło zapowiedziami – jest ich aż 28.


Daniel „CormaC” Bartosik

W efekcie na pewno każdy z was trafi w tym dziale na tekst, który go zaciekawi. My polecamy prawie trzy strony o Darksiders II, choćby z tej przyczyny, że jest to materiał na zasadzie „exclusive”, a i sama gra jest warta uwagi. Choć naturalnie nie ona jedna – fani World of Tanks dostają bowiem kolejną mutację owej produkcji. Tym razem akcja rozegra się w powietrzu (World of Warplanes). Zresztą popatrzcie sami:

Platformówki: Disney Epic Mickey 2: The Power of Two

Strategie: Omerta: City of Gangsters, Prime World

FPS-y: WarfaceCargo 3, Tactical Invention, ShootMania Storm

Akcja: Hybrid, Warco: The News Game, Deadlight, Sly Cooper: Thieves in Time, MechWarrior Online, Sleeping Dogs, Scivelation

Przygodowa: The Testament of Sherlock Holmes

Rozwiązaliśmy też nasz konkurs na współpracownika, czego efektem są m.in. zapowiedzi gier Dragon Commander (RPG/akcja/strategia) i logicznej The Witness.

W dziale betatestów proponujemy natomiast: Far Cry 3 multi, Krater, Test Drive: Ferrari Racing Legends, Dragon’s Dogma.

Byliśmy też na koferencji City Interactive, skąd przywozimy informacje o kilku obiecujących produkcjach (graliśmy we wszystkie poza jedną). A są to: Sniper: Ghost Warrior2 (FPS), Alien Fear (FPS), Combat Wings (akcja), „Projekt RPG”,Enemy Front (FPS), World of Mercenaries (FPS). Najbardziej zaciekawił nas tajemniczy  „Projekt RPG”, czyli gra niemająca jeszcze nawet tytułu, ale produkowana przez jednego z twórców obu Wiedźminów (Tomasza Gopa), który teraz pracuje dla CI. Ogólnie CI odchodzi od dawnych, niskobudżetowych tytułów na rzecz projektów ambitniejszych i posiadających dużo większy budżet, co na pewno graczy cieszy...

W recenzjach też sporo pozycji, bo aż 18. Zaczynamy od pierwszej w Polsce (i jednej z pierwszych na świecie) (mega)recenzji Prototype 2. Martin nie ukrywa, że nie wiązał z grą specjalnych nadziei, a tu – bardzo miła niespodzianka. Qn’ik śmiga z piłką po ulicach w Fifie Street, marudząc jednak na grę w sieci. Gem odwiedza  pewne zamglone miasteczko (Silent Hill: Downpour) i jest pod wrażeniem. Hut nie jest natomiast pod wrażeniem najnowszego Resident Evil (Operation Raccoon City), gdyż twierdzi, że w kryminalny wręcz sposób okradziono go z dawnego klimatu. Humoru nie poprawił mu też Ninja Gaiden 3, którego twórcy mieli ambitny zamiar zrobienia „Ninja Gaiden dla pokolenia Call of Duty”. Martin ocenia Wargame: Zimną wojnę, a jest to ocena całkiem ciepła. Jeszcze cieplej pisze enki o Vessel, czyli „wyrośniętym indyku ze smakowitym nadzieniem”. Dla odmiany Eugeniusz Siekiera pastwi się nad najnowszym Painkillerem (Recurring Evil), twierdząc, że rozmienianie marki na drobne osiągnęło właśnie fazę „gorzej być nie może”. I faktycznie, kolejną grę (Deep Black Reloaded) ocenił dużo wyżej, choć nadal jest to >5. Jego trzecia recenzja (Warp) jest już jednak pozytywna.

Papkin bawi się świetnie lalkami w Stacking oraz nieco gorzej w Da New Guys, choć docenia jej ostentacyjną oldskulowość, szczególnie w kwestii grafiki. Gregu cieszy się ze Street Fighter X Tekken. Enki twistuje w Twisted Metal. CormaC ubolewa nad nadmiernie niskim budżetem gry Blades of Time, Gem nic nie mówi, tylko śmiga w przestworzach w Microsoft Flight, czyli klasycznym symulatorze lotu. Martin nie nuci Yesterday, bo ciężko to robić, gdy się człowiek krzywi. Cursian udowadnia, że nie uznajemy zasady „jak polskie, to chwalimy”, jadąc po Death Road.

Publicystykę zaczynamy, opisując partie piratów – tak, partie polityczne, które zrzeszają fanów zasady „co w necie, to bezpłatne”. Następnie Smuggler poświęca dwie strony rozmaitym aferom związanym z Mass Effektem 3, a przy okazji odnosi się też do rozmaitych kontrowersji, jakie wzbudziła jego recenzja (a szczególnie końcowa ocena i zachwyt nad zakończeniem). Tu przy okazji szczerze polecamy świetny tekst „Nie jesteśmy producentami”, który poniekąd wiąże się z zamieszaniem wokół zakończenia ME3, ale mówi o czym innym – o tym, że gracze chcą wpływać na kształt tworzonych gier. Dalej Hut pokazuje, jak producenci zachęcają graczy do robienia preorderów, czyli będzie o rozmaitych bonusach i zagrywkach marketingowych. Opisujemy też różne gry ruchowe (kamerkowe) na PC.

W „Wielkim cyfrowym błękicie” zanurzamy się pod powierzchnię cyfrowej wody, by sprawdzić, jak się mają pokazane tam realia do rzeczywistości. A że autorem tekstu jest gracz-płetwonurek, to jest ciekawie. Spod wody wypryskujemy w powietrze, by nauczyć was tego i owego o symulatorach lotu. Dla fanów „indyków” mamy nie tylko sprawozdanie z Independent Game Festival, ale też tekst o enigmatycznym tytule „Dżem z gier”, w którym opowiadamy o specyficznych imprezach typu „masz 48 godzin na zrobienie gry”.

Z nieco lżejszych tematów – uczestnik konkursu na współpracownika odkrył, jaka gra zapoczątkowała gatunek survival horrorów (i to odkrycie niewątpliwie wieloma z was wstrząśnie). Przyjrzymy się też trzem obiecującym grom, które... nie powstały (The Four Horsemen of the Apocalypse, Eight Days, Survivor). W Grach Wiecznie Żywych Mafia uczyni nam propozycję nie do odrzucenia, a w Grach Kontrowersyjnych zobaczymy symulator życia gwiazdy rocka (Rockstar). Będzie też o pierwszy wrażeniach z użytkowania Windowsa 8 (dość mieszane) oraz o „modowaniu” Windowsa 7 (dla tych, którym najnowsze „Okna” nie przypadną do gustu, a chcieliby odświeżyć swój system).

W Megateście tematem będzie czytanie na ekranie – sprawdzimy rozmaite czytniki e-booków, a przy okazji tablety, i to nie tylko iPada, ale też sprzęty „na każdą niemal kieszeń”. A skoro o iPadzie mowa, to naturalnie będzie test jego najnowszej edycji. Oraz nowych kart graficznych (w tym GeForce GTX 680), gamingowych myszek, Nokii Lumii 710 itp.

A na deser Na Luzie, Action Redaction, ciekawa oferta prenumeraty oraz wyniki konkursu na współpracownika.

Na płycie zaś 4 gry, każda po polsku. Fanów uniwersum Warhammera ucieszy RTS Warhammer 40,000: Dawn of War II PL. Wirtualni architekci zachwycą się Cities XL 2011 PL, a zwolennikom przygodówek dajemy zestaw  dwóch części Return to Mysterious Island PL (plus poradniki do nich). A do tego dwa spore dema, gameplaye, trailery, mody, bonusy, i jak zawsze masa innych atrakcji.

Zainteresowanym przypominamy: 11.04.2012, wyjątkowo ŚRODA.

Redaktor
Daniel „CormaC” Bartosik

Gram od ponad 30 lat (zaczynałem na Atari 130 XE, które wciąż mam na biurku), najchętniej sięgam po produkcje z silnym pierwiastkiem akcji, a najbardziej cenię te, które wciągają opowieściami i szarpią za emocje. W wolnych chwilach uprawiam na gitarze metal, czytam, oglądam (za) dużo seriali i odpędzam kijem Football Managery, w których topiłem kiedyś mnóstwo godzin.

Profil
Wpisów1210

Obserwujących17

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze