6
6.09.2023, 15:04Lektura na 7 minut

Pierwsze godziny w Starfieldzie. Te porady ułatwią wam życie

Starfield, jak każdy erpeg, pozwala niemal od samego początku ruszyć w świat… i zagubić się w nim. Ja pierwsze godziny mam już dawno za sobą, dlatego chętnie podzielę się z wami kilkoma wskazówkami, które ułatwią wam start.

Robienie zapasów od początku rozgrywki jest jednak dobrym podejściem, bo później wiele przedmiotów można wykorzystać do prowadzenia badań i ulepszania wyposażenia. Oczywiście ekwipunek ma swoje ograniczenia, a po przekroczeniu dopuszczalnej masy postać o wiele szybciej traci tlen, przez co też szybciej się męczy i zaczyna odczuwać zawroty głowy podczas zbyt długich biegów. Pamiętajcie więc o tym, aby przekazywać zbędny towar towarzyszom czy robotowi Vasco bądź zostawiać część sprzętu w ładowni statku, szafce kapitana lub magazynku w Loży Konstelacji.

Starfielda
Starfielda

Gdyby natomiast zależało wam na szybkim wzbogaceniu się, to już w Nowej Atlantydzie, blisko lądowiska waszego statku kosmicznego, znajdziecie żółty Kiosk Urzędu Handlowego. Możecie w nim sprzedać towary o łącznej wartości 5000 kredytów, a kiedy w automacie zabraknie kasy, wystarczy uciąć sobie drzemkę na 48 godzin w świecie gry – po tym czasie po tym czasie wspomniany limit się resetuje.


Gra jest za trudna lub za łatwa? Zmieńcie to

Już przed rozpoczęciem gry zostaniecie poproszeni o wybór poziomu trudności, ale nie musicie przykładać do tego zbyt dużej wagi. Twórcy umożliwi bowiem dokonanie zmiany w dowolnym momencie, o czym warto pamiętać, gdy rozgrywka okaże się dla was zbyt wymagająca. Zalecam jednak wystartować na „Normalu”, który jest zdecydowanie najbardziej zrównoważony pod względem oferowanego wyzwania.

Gdybyście natomiast w pierwszych godzinach ze Starfieldem chcieli zdobyć jak najwięcej punktów doświadczenia lub bez większych problemów potestować różne rodzaje broni, to tymczasowo zmieńcie poziom trudności na „Bardzo łatwy”. Wtedy ataki przeciwników są niesamowicie słabe, wy zaś będziecie ich zabijać kilkoma strzałami, zużywając przy tym mniej amunicji. Po paru godzinach polecam przełączyć się z powrotem na „Normalny”, bo zbyt małe wyzwanie może sprawić, że zaczniecie się nudzić.

Starfielda
Starfielda

Niezwykle ważne jest też to, abyście już od pierwszych godzin wyrobili sobie nawyk częstego zapisywania postępów. W Starfieldzie bardzo łatwo popełnić jakiś głupi błąd, którego konsekwencje okażą się poważne. Wystarczy przypadkowo strzelić do enpeców, aby wywołać strażników, trafić do więzienia, zapłacić grzywnę i stracić sympatię u towarzyszy. Po co wam takie problemy? Lepiej wczytać ostatniego sejwa i wrócić do spokojnego eksplorowania planet.


Co jeszcze powinniście zrobić na początku Starfielda?

W pierwszych godzinach zabawy na pewno warto zainwestować w lepszy statek kosmiczny, ponieważ Frontier – maszyna, którą otrzymujemy w prologu – jest powolny, słabo uzbrojony oraz łatwo ulega zniszczeniu. W innym wypadku dobrze chociaż wykupić kilka ulepszeń dla samego Frontiera, aby zwiększyć jego potencjał. Można też – choć to o wiele bardziej ryzykowne i problematyczne rozwiązanie – ukraść cudzy środek transportu. Do tego jednak, ze względu na szczelnie zamknięte śluzy, potrzeba rozwiniętej umiejętności Zabezpieczenia, aby w ogóle móc przystąpić do otwierania zamku. Niemniej warto próbować!

Starfielda
Starfielda

Zanim na dobre zaczniecie eksplorować galaktykę lub zaliczać misje główne, zajrzyjcie do zakładki „Umiejętności”, żeby dokładnie przyjrzeć się warunkom awansowania na wyższe rangi w rozwijanych przez was zdolnościach. Kiedy będziecie działali zgodnie z zaleceniami, szybciej otrzymacie możliwość przeskoczenia na kolejny poziom perka. Trudno stwierdzić, które umiejętności są najlepsze, ponieważ to zależy od waszego stylu gry. Nie da się jednak nie zauważyć ogromnego potencjału „Perswazji” – dzięki niej przeprowadzicie większość istotnych dialogów tak, jak chcecie, przekonując rozmówców do swojej racji. Więcej porad zamieściłem w osobnym tekście o umiejętnościach w Starfieldzie.

***

Graliście już w Starfielda? W takim razie podzielcie się z innymi graczami swoimi spostrzeżeniami na temat tego, co należy robić w pierwszych godzinach, aby czerpać jak najwięcej przyjemności z rozgrywki.


Czytaj dalej

Redaktor
Łukasz Morawski

O grach piszę od 16. roku życia i mam zamiar kontynuować tę przygodę jak najdłużej. Jestem miłośnikiem popkultury i nie narzucam sobie żadnych barier gatunkowych – wszystkiemu trzeba dać szansę. Tylko w taki sposób można odkryć prawdziwe perełki.

Profil
Wpisów69

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze