9
11.11.2022, 14:00Lektura na 11 minut

God of War. Grecka odyseja Kratosa

Minęło przeszło 17 lat, odkąd w pierwszej grze z serii God of War wylądowaliśmy na pokładzie statku dryfującego po Morzu Egejskim i po raz pierwszy mogliśmy zakręcić sławetnymi ostrzami na łańcuchach. Chyba nikt z nas nie spodziewał się, że odyseja Kratosa będzie tak długa, a sam bohater przekroczy tyle – wydawałoby się – nieprzekraczalnych granic.

Za nami premiera God of War Ragnarok, kontynuacji nowego otwarcia z 2018 roku, ale przecież historia boga wojny sięga znacznie dalej, bo nie zawsze ganiał on po mroźnej Północy z synem u boku. Jeśli chcecie sobie przypomnieć, jak to się wszystko zaczęło, zapraszam na krótką podróż śladami najsłynniejszego rzeźnika w katalogu PlayStation. Pozwolę sobie pokrótce odświeżyć fabułę wszystkich odsłon z „greckiego cyklu”, uczulam jednak, że z oczywistych względów nie zabraknie tu wielu soczystych spoilerów, jeśli więc wciąż nie znacie starych przygód dzielnego spartiaty, czujcie się ostrzeżeni.


God of War (2005)

God of War
God of War

Kratosa poznajemy w roli spartańskiego generała. Do wydarzenia, które przypieczętuje jego los jako koszmaru Olimpu, dochodzi podczas wielkiej bitwy z bandą barbarzyńskich wojowników. Przytłaczające siły wroga biorą górę nad Spartą, a samego Kratosa czeka śmierć z ręki króla dowodzącego armią najeźdźców.

W ostatnim momencie wzywa na pomoc Aresa, przysięgając mu służyć, jeśli ten zmiażdży jego przeciwników. Bóg wojny spełnia owe żądania, obdarowując Kratosa Ostrzami Chaosu, które stają się jego podstawową bronią, a zarazem symbolem oddania. Od tego momentu spartiata służy Aresowi, wykonując jego najbardziej szalone rozkazy.

Chcąc mieć pewność, że Kratos będzie mu bezgranicznie oddany, Ares wymyśla trzy próby; jedna z nich polega na przelaniu krwi własnej rodziny. Podczas plądrowania pewnej wioski nasz bohater w morderczym szale masakruje grupę chroniących się w świątyni ludzi, nie wiedząc, że w tłumie znajdują się również jego żona i córka, przeniesione tam podstępem przez samego boga wojny. Ten haniebny czyn doprowadza Kratosa na skraj obłędu, by zaś nigdy nie zapomniał o swej straszliwej zbrodni, miejscowa wyrocznia rzuca na niego klątwę, przez co prochy najbliższych osiadają na jego skórze, nadając jej charakterystyczny kolor. Mężczyzna zdobywa przydomek Ducha Sparty i poprzysięga krwawą pomstę.

Zawiązuje kruchy sojusz z Olimpem, którego mieszkańcy również mają dość poczynań swego krewniaka i chętnie wyeliminowaliby go rękami śmiertelnika. Mamią Kratosa wizją odpuszczenia grzechów i zapomnienia o niedawnych zbrodniach w zamian za zabicie Aresa. Od tego momentu liczy się tylko jedno. Bohater serii God of War przemierza kawał świata, by dostać się do świątyni wzniesionej na plecach tytana Kronosa i zdobyć puszkę Pandory, bo skrywa ona moc, która pozwoli człowiekowi stanąć w szranki z bogiem. Ostatecznie Duch Sparty dopina swego i olimpijczyk pada martwy. Niestety pamięć o przeszłości i wizje czynów, których się dopuścił, nie opuszczają Kratosa, więc ten, zrezygnowany, rzuca się w otchłań z wysokiego szczytu. Jednak nieśmiertelni mają wobec niego inne plany, ostatecznie więc mężczyzna trafia na Olimp i zostaje mianowany nowym bogiem wojny.


God of War II (2007)

God of War II
God of War II

Wydana w ostatnich przedśmiertnych skurczach PlayStation 2 część druga praktycznie w każdym aspekcie przebiła fantastyczną „jedynkę”, zasilając grono najlepszych tytułów pożegnalnych szóstej generacji. Otwierająca grę epicka walka z Kolosem Rodyjskim okazuje się niezłym przedsmakiem tego, co czeka nas dalej (ta odsłona oferowała też więcej niesamowitych starć z bossami).

God of War II z powodzeniem kontynuuje historię Kratosa, który po pokonaniu Aresa zajmuje jego miejsce, zasiadając na jednym z olimpijskich tronów. W otwierającej scenie nowy bóg wojny pomaga spartańskim wojownikom w walce. Ingerencja w ludzkie konflikty nie w smak jest Zeusowi, więc ten najpierw podstępem pozbawia Kratosa boskich mocy, a następnie zabija go. W zaświatach wojownika dość nieoczekiwanie przywraca do życia Gaja, zdradzając przy okazji swój szalony pomysł na pokonanie gromowładnego (Matka Ziemia wraz z innymi tytanami również została strącona w otchłań, więc od wieków napędza ją paliwo zwane zemstą). By odmienić bieg wydarzeń, nasz bohater musi dokonać niemożliwego – cofnąć się w czasie. Jak to zrobić? Nic prostszego, wystarczy odszukać Siostry Przeznaczenia, którym dane było władać losem, i zabić je.

Kratos realizuje ten śmiały plan, dzięki czemu przenosi się w czasie do momentu ostatniego spotkania z Zeusem. Tym razem władca Olimpu przegrywa walkę. Przed śmiertelnym ciosem ratuje go Atena, która zasłania ojca własnym ciałem. Umierając, bogini mądrości zdradza naszemu bohaterowi, że on również jest dzieckiem Zeusa. Grecka telenowela jak się patrzy. Fakt ów tylko bardziej rozwściecza wojownika, przez co ten raz jeszcze manipuluje przeszłością, cofając się do Wielkiej Wojny bogów z tytanami, by przenieść tych ostatnich do swoich czasów. Grę kończy widowiskowy, choć nieznośny cliffhanger – w finałowej animacji widzimy, jak Kratos wraz z potężnymi sojusznikami wspina się na szczyt Olimpu w celu ostatecznego wyrównania rachunków.


God of War III (2010)

God of War III
God of War III

„Trójka” to rozdział wieńczący krwawą wendetę Kratosa, do tego pierwsza odsłona stworzona z myślą o konsoli PlayStation 3, więc pod względem rozmachu miała przyćmić nie tylko poprzednie części cyklu, ale i konkurencyjne slashery. I cóż, udało się. Akcja rozpoczyna się w tym samym momencie, w którym kończy się „dwójka”. Na ciele Gai Kratos wspina się po zboczach Olimpu, chcąc dopaść Zeusa i resztę pozostałego przy życiu panteonu. By osiągnąć swój cel, gotów jest zrobić wszystko, nawet jeśli musiałby zatopić świat leżący u podnóża góry. Co zresztą dzieje się tuż po tym, gdy w szalenie widowiskowej walce masakruje Posejdona.

Jego dalszy marsz na Olimp zostaje niestety przerwany, a bohater spada w otchłań świata zmarłych. Przymusowa kąpiel w Styksie znacząco go osłabia, a z kłopotów wybawia go duch Ateny, obdarowując nowymi ostrzami i zdradzając, że do pokonania całego boskiego rodu potrzebne jest źródło jego mocy – Ogień Olimpu. Nim spartiata po raz kolejny wyrwie się z zaświatów, porachuje kości władającemu tym miejscem Hadesowi. Pozna również Hefajstosa i mimo początkowej współpracy jego ostatecznie też zabije. W trakcie wędrówki udaje mu się także zgładzić Heliosa, Hermesa i żonę Zeusa, Herę. W konsekwencji tego ostatniego czynu obumierają wszystkie rośliny. Później Kratos mierzy się z zagadkami ukrytymi w labiryncie Dedala, a przystawką przed daniem głównym jest walka z potężnym Herkulesem oraz tytanem Kronosem, przy którym nasz bohater wydaje się upierdliwą, kąsającą pchłą; skala i rozmach tej ostatniej batalii wydają się wręcz nieprawdopodobne.

4
zdjęć

Koniec końców Kratos mierzy się z Zeusem i pokonuje go w morderczym, wyczerpującym starciu. Zgładzenie boga piorunów nie przynosi pożądanego ukojenia i bohater odbiera sobie życie, przeszywając się Ostrzem Olimpu – mieczem gromowładnego, którym w drugiej odsłonie przypadkowo zabił Atenę. Scena po napisach rodzi jednak wątpliwości co do śmierci bohatera, zostawiając scenarzystom otwartą furtkę dla ewentualnej kontynuacji. Ta, jak doskonale wiecie, zadebiutowała kilka lat później, stawiając na głowie przyjętą wcześniej formułę i rzucając spartańskiego wojownika w realia mitologii nordyckiej.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE


Czytaj dalej

Redaktor
Eugeniusz Siekiera

Filozof i dziennikarz z wykształcenia, nietzscheanista z powołania, kinoman i nałogowy gracz z wyboru. Na pokładzie okrętu zwanego CDA od 2003 roku. Przygodę z wirtualnym światem zaczynałem w czasach ZX Spectrum, gdy gry wczytywało się z kaset magnetofonowych, a pisanie prostych programów w Basicu było najlepszą receptą na deszczowe popołudnie. Dziś młócę na wszystkim, co wpadnie pod rękę (przeprosiłem się nawet z Nintendo), choć mając wybór, zawsze postawię na peceta.

Profil
Wpisów117

Obserwujących21

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze