6
31.01.2023, 15:37Lektura na 6 minut

Cougar Terminator – test fotela za 3000 złotych

Grać można, siedząc na tanim taborecie, nie? Niektórzy jednak na siedzisko wolą wydać znacznie więcej. Jeśli więc zechcecie pozbyć się 3000 złotych, Cougar Terminator stanie się waszym gamingowym tronem.


Grzegorz „Krigor” Karaś

Przez lata spędzone przy komputerze trochę foteli już widziałem – ale Cougar Terminator na ich tle prezentuje się cholernie wręcz okazale. I nie są to słowa rzucane na wiatr.


Kurier was znienawidzi

Powiedzieć, że Terminator jest duży i ciężki, to jak stwierdzić, że Mario przepycha rury. Ponad 36 kilogramów i wymiary pudła, które sprawiają, że trudno je przenieść w pojedynkę, mówią same za siebie. O dziwo jednak skręcenie tego ustrojstwa nie nastręcza żadnych problemów: ot, 20 minut roboty i kwestia 10 śrub. Najbardziej problematyczne okazuje się połączenie oparcia z siedziskiem, gdyż to ostatnie nie jest nasadzane na trzpienie, ale przykręcane do nich – niemniej przy odrobinie samozaparcia wszystko da się zrobić.

Cougar Terminator
Cougar Terminator

Efektem naszej pracy jest mebel równie wielki, co nietypowy pod względem wyglądu. Bez wątpienia przyciąga wzrok: mamy tu duże siedzisko i masywne oparcie składające się z segmentów podtrzymywanych „kręgosłupem” (to ten charakterystyczny słup biegnący przez całą długość naszych pleców). Ta część odpowiada też za połączenie całego oparcia z siedziskiem, ale wbrew temu, co sugerowałyby anatomiczne nawiązania, jest nieruchoma: brak tu regulacji wygięcia odcinka lędźwiowego, możemy jednak dostosować kąt nachylenia całego oparcia i – dzięki ruchomej głowicy – pozycję zagłówka.

Jeśli chodzi o ustawienie pozycji odcinka lędźwiowego, to dostajemy poduszkę – ja jej jednak nie używałem (zresztą dałem też sobie spokój z drugą, mniejszą, którą przypinamy na wysokości karku). Oparcie jest bowiem tak czy inaczej świetnie wyprofilowane i po prostu wygodne. Na jego środku dodatkowo znajduje się zaś przykrywany „zdejmowalnym” segmentem otwór – zabezpieczona kratownicą przestrzeń odpowiadająca za wentylację pleców. Kąt nachylenia z kolei regulujemy dźwignią umieszczoną po prawej stronie za plecami. Fotel można rozłożyć do pozycji niemalże leżącej – wówczas widać, jak bardzo stabilny jest to mebel.

Cougar Terminator
Cougar Terminator

Świetne podłokietniki i bujanie

To model raczej dla większych użytkowników. Podłokietniki zapewniają szeroki zakres regulacji w czterech płaszczyznach, co oznacza, że można je również rozsunąć, robiąc sobie tym samym więcej miejsca na i tak szerokim siedzisku. Wspomniane podpórki na ręce są duże, dodatkowo ich górna powierzchnia ma lekko wklęsły kształt, co pozwala wygodnie ułożyć na nich przedramiona i… przykładowo się pobujać. Mebel zaopatrzono w tym celu w odpowiedni mechanizm (z regulacją oporu – pokrętło znajduje się pod siedziskiem), który zresztą można zablokować w dowolnej pozycji, i to również w połączeniu z całkowicie rozłożonym oparciem. Nawet wtedy mebel trzyma pion bez najmniejszego problemu – warto więc ponownie podkreślić, że stabilność Terminatora jest wręcz niesamowita. Pod tym względem to najlepszy fotel gamingowy, jaki miałem okazję testować.

Cougar Terminator
Cougar Terminator

Nie zabrakło także regulacji wysokości siedziska. Tutaj niespodzianek nie ma: według specyfikacji dostajemy do dyspozycji dość standardowy zakres od 46 do 54 cm nad podłogą, przy wzroście 180 cm bez problemu znalazłem więc odpowiednią pozycję. Takie liczby pokazują jednak po raz kolejny, że jest to fotel dla dorosłych: niezbyt wyrośnięty nastolatek, o dzieciach nawet nie wspominając, po prostu się w nim „utopi”. Tę tezę potwierdza również charakterystyka sprężyny gazowej, która wedle deklaracji producenta wytrzyma do 135 kilogramów obciążenia.


Wysoka jakość

Na co dzień to bardzo fajny mebel. Ciężki co prawda – i czuć to, gdy np. trzeba go przesunąć gdzieś dalej od biurka – ale cała ta masa materiału wykorzystanego do produkcji Terminatora nie została zmarnowana. Podstawa to aluminium z trzycalowymi kółkami, siedzisko i oparcie zaś są naprawdę grube: to pierwsze ma ponad 9 cm, drugie – 6 cm. Ani razu nie pomyślałem, że brakuje mi gdzieś wypełnienia, nie doświadczyłem też występującego w trakcie korzystania z tańszych foteli zjawiska „obijania się” o szkielet konstrukcji. Po prostu siedzisz i mebel nawet po długim czasie nie daje ci odczuć, że nazbyt ugniatasz kryjące się pod syntetyczną skórą wypełnienie. Podoba mi się również kubełkowe wyprofilowanie, które dopełnia wrażenie stabilności – w przerwach między jedną a drugą grą można się na Terminatorze wygodnie rozłożyć i zwyczajnie odpocząć.

Cougar Terminator
Cougar Terminator

Po ponad czterech tygodniach użytkowania fotel wygląda w zasadzie jak nowy (poza drobnymi zabrudzeniami) – syntetyczny materiał zdał egzamin na piątkę. Żałuję co prawda, że nie miałem okazji sprawdzić w praktyce tego, jak sprzęt znosi upały. W obecnych warunkach jednak ani razu się do niego nie przykleiłem.

Chwalę, chwalę – ale gdzie minusy? Cena? Cóż, mówi sama za siebie: za taką kwotę można kupić już niezłą kartę graficzną. No ale ludzie mają różne priorytety i do portfela zaglądać im nie wypada. Każdy najlepiej wie, jak głupi lub nie w jego sytuacji byłby zakup Terminatora. Poza tym – przenosząc już wzrok ze stanu konta na stan techniczny mebla – da się tu zauważyć luzy. Te są wyczuwalne na mechanizmie bujania – jego blokada najwyraźniej działa na zapadkach i chyba jest tam trochę przestrzeni, by lekko się odchylić, zanim fotel postawi opór. Trochę na boki „latają” też podłokietniki, gdy położymy na nich ręce. W obydwu przypadkach nie jest to jednak nic strasznego – mnie w żadnym razie nie zniechęciłoby to do zakupu.

Cougar Terminator to krzesło z gatunku tych, które kupujesz, by móc pochwalić się przed kumplami, o takich atutach jak wygoda myślisz zaś tylko przy okazji. Tego drugiego jednak nie sposób tej hi-endowej konstrukcji odmówić – stąd, pomimo dość absurdalnej ceny, „polecajka” się należy. Stabilność tego mebla po prostu was zachwyci.

Cougar Terminator
Cougar Terminator

Cena: 3000 zł

Dostarczył: Cougar

COUGAR TERMINATOR – PARAMETRY

Maksymalna waga użytkownika: 135 kg • Materiały: aluminium, polimer PAFRP, tworzywo, pianka, syntetyczna skóra Hyper-Dura • Podstawa: aluminiowa, kółka 3″ • Możliwa regulacja: wysokość, rozstaw, wysunięcie i wychylenie podłokietników; wysokość siedziska; nachylenie oparcia; nachylenie siedziska z oparciem (w ramach mechanizmu bujania); opór stawiany przez mechanizm bujania; nachylenie zagłówka • Wysokość siedziska: 46-54 cm • Szerokość i głębokość siedziska: 43/48 cm • Wysokość i szerokość oparcia: 83,5/63,5 cm • Wymiary: 75 × 129,5 × 80 cm • Waga: 36,5 kg


Ocena

Rewelacyjny fotel: bardzo stabilny, wygodny, wysokiej jakości, ze sporym zakresem regulacji i dodatkowymi poduchami. Do tego wyglądem bije na głowę wszystkie konstrukcje, które widziałem wcześniej. Niestety za takie cechy trzeba sporo zapłacić, co zresztą też znacząco wpłynęło na ostateczną notę. Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli kogoś stać, to na pewno będzie zadowolony.

7
Ocena końcowa

Plusy

 • wyśmienita jakość
 • wyjątkowo stabilny!
 • wygodny
 • duży
 • niezły zakres regulacji
 • zjawiskowy wygląd
 • dwa dodatkowe, przypinane klamrami zagłówki
 • solidna aluminiowa podstawa z dużymi kółkami
 • grube siedzisko i oparcie

Minusy

 • umiarkowanie przydatne te zagłówki
 • mechanizm bujania i podłokietniki z lekkimi luzami
 • drogi jak diabli
 • niektórym może przeszkadzać duża masa
 • brak regulacji wygięcia oparcia na odcinku lędźwiowym – niby to czepianie się, ale za taką kasę powinna już być

Redaktor
Grzegorz „Krigor” Karaś

Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.

Profil
Wpisów348

Obserwujących21

Dyskusja

 • Dodaj komentarz
 • Najlepsze
 • Najnowsze
 • Najstarsze

Polecane