52
16.02.2017, 14:20Lektura na 3 minuty

Fantasy Expo donosi na Polsat ws. transmisji "brutalnych" rozgrywek CS:GO

Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęła skarga na stację, która chciała wyemitować e-sportowe zmagania. Szkopuł w tym, że sprawę zgłosił... konkurent Polsatu.

Polsat Sport News zaprzyjaźnił się ostatnimi czasy z e-sportem. W ramówce stacji znalazły się m.in. transmisje z rozgrywek EU LCS oraz ELEAGUE, w ramach których potykali się gracze League of Legends oraz CS:GO (w tym nasi czempioni z Virtus.pro). Prawa do transmisji swoje kosztowały, ale w efekcie fani elektronicznej rozgrywki mieli móc oglądać turniejowe zmagania w dobrej jakości, z polskim komentarzem.

Sprawa nie spodobała się Fantasy Expo, rodzimej firmie, która zajmuje się organizacją turniejów e-sportowych, a także "obsługuje" wiele imprez (w wymiarze PR-owym czy marketingowym). Firma zgłosiła skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, czyli państwowego organu, który czuwa nad działalnością nadawców i może nakładać na nich kary pieniężne.

Przedstawiciele Fantasy Expo złożyli zawiadomienie w sprawie "rozpowszechniania przez Telewizję Polsat Sp. z.o.o. audycji, która może zagrażać fizycznemu, psychicznemu i moralnemu rozwojowi niepełnoletnich w chronionym czasie emisyjnym". Jak czytamy:


Audycja ta zawierać będzie bowiem sceny lub treści mogące mieć negatywny wpływ na prawidłowy fizyczny, psychiczny lub moralny rozwój małoletnich (...) W grze wykorzystuje się wirtualne odpowiedniki broni palnych, materiałów wybuchowych, narzędzi ostrych i innych przedmiotów, które również w rzeczywistości mogą służyć do ranienia lub zabijania osób. Co istotne, eliminowane mogą być również postaci bezstronne, pozbawione jakichkolwiek możliwości obrony lub reakcji na zachowania gracza.


W kolejnej części skargi prawnicy Fantasy Expo powołują się na oznaczenia PEGI (CS:GO został uznany za grę dopuszczalną dla osób od 18 roku życia) oraz na opinię Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego, wedle której brutalne gry wideo mogą mieć zły wpływ na dzieci.

Podstawą dla nałożenia blokady miałby być ich zdaniem ustawowy zakaz emisji w godzinach od 06:00 do 23:00 audycji mogących rzutować na prawidłowy rozwój osób małoletnich. Pełna treść skargi jest dostępna pod tym adresem.

Efekt? Polsat nie mógł pokazywać zmagań od godziny 18:00, ostatecznie uruchamiając transmisję o 23:00 (wcześniej potyczki były dostępne jedynie na Twitchu).

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Kamilem Góreckim, szefem Fantasy Expo. W rozmowie telefonicznej zapewnił nas on, że przygotowywane jest właśnie oświadczenie prasowe, które odpowie na zarzuty serwisu Antyweb (który jako pierwszy doniósł o sprawie. Zresztą w niezwykle emocjonalnych słowach). Zdaniem Góreckiego artykuł jest nierzetelny i zawiera pełno błędów merytorycznych. Szef Fantasy Expo przyznaje jednak, że przy konstruowaniu skargi "przesadzono w opisie". Podkreśla, że Fantasy Expo od zawsze zajmuje się promocją e-sportu i podejmowało wcześniej próby wyemitowania e-sportowych zmagań w telewizyjnym prime-timie (czyli w porze najwyższej oglądalności). Wówczas spotkało się z odmową. Jak konstatuje: "prawo jest równe dla wszystkich".

Próbowaliśmy się także skontaktować z przedstawicielami Polsatu. Gdy tylko otrzymamy ich komentarz (oraz oficjalne stanowisko Fantasy Expo), zaktualizujemy newsa.


Czytaj dalej

Redaktor
Mateusz Witczak

Do lutego 2023 prowadziłem serwis PolskiGamedev.pl i magazyn "PolskiGamedev.pl", wcześniej przez wiele lat kierowałem działem publicystyki w CD-Action. O grach pisałem m.in. w Playu, PC Formacie, Playboksie i Pikselu, a także na łamach WP, Interii i Onetu. Współpracuję z Repliką, Dwutygodnikiem i Gazetą Wyborczą, często można mnie przeczytać na łamach Polityki, gdzie publikuję teksty poświęcone prawom człowieka, mniejszościom i wykluczeniu.

Profil
Wpisów3462

Obserwujących20

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze