9
9.03.2018, 14:52Lektura na 2 minuty

Australia zrównuje loot boksy z grami hazardowymi

I radzi rodzicom, w jaki sposób chronić przed nimi dzieci.

Biuro australijskiego Komisarza ds. eBezpieczeństwa (eSafety Commissioner) opublikowało właśnie zestaw nowych wytycznych, które mają przestrzegać przed hazardem w sieci. „Nowych”, bo też – po raz pierwszy – uwzględniających zjawisko mikropłatności. Jak czytamy:


Rośnie zaniepokojenie kwestią niektórych gier sieciowych, które mogą zaznajamiać młodzież z hazardem i czynić go bardziej „normalnym” (...) niektóre gry online zawierają mechanizmy kojarzące się z grami hazardowymi, jak loot boksy, bundle, crate'y i case'y, zapewniające losową szansę na wygranie wirtualnych przedmiotów, które mogą zawierać wewnątrzgrową walutę.



Z oficjalnej strony biura rodzice mogą się dowiedzieć, w jaki sposób da się rozpoznać, że ich dziecko ma problem (pożycza pieniądze od rodziny i znajomych, kłamie w sprawie „aktywności hazardowych”, jest zestresowane lub cierpi na wahania nastrojów, unika szkoły). No i przeczytać zalecenia, w jaki sposób pomóc uzależnionym najmłodszym (blokując swoje karty kredytowe, stosując kontrolę rodzicielską, udając się z dzieckiem do terapeuty). Co ciekawe, to zestaw wskazówek opracowany jakiś czas temu przez Victorian Responsible Gambling Foundation, która tworząc go, wcale nie miała na myśli mikropłatności, lecz raczej wirtualne kasyna.

Innymi słowy: Australia przyznaje, że loot boksom jest do hazardu blisko. Sprawa wydaje się zresztą pokłosiem wątpliwości, jakie (w reakcji na kontrowersje wokół drugiego Battlefronta) wyrażał przedstawiciel The Victorian Commission for Gambling and Liquor Regulation. Jak mówił w listopadzie:


To, co się dzieje z loot boksami, stanowi hazard w myśl [australijskiego – dop.red.] ustawodawstwa.



Przypomnijmy, że obecnie nad kwestią rzekomego powinowactwa mikrotransakcji z hazardem głowią się również Amerykanie (a już szczególnie Hawaje, które chcą zakazać sprzedaży gier z loot boksami osobom niepełnoletnim) oraz Brytyjczycy, Szwedzi, Belgowie i Francuzi. Więcej o różnych pomysłach na uporanie się z problemem możecie przeczytać w dziale info w aktualnym wydaniu CDA

Warto dodać, że organizacja ratingowa ESRBzapowiedziała, iż zamierza umieszczać na pudełkach gier z mikropłatnościami etykietkę „wewnątrzgrowe transakcje” (ang. in-game purschases). Oznaczeń doczekają się tytuły, w których znajdziemy paczki z przedmiotami, loot boksy, bonusowe utwory muzyczne, wirtualne żetony, subskrypcje, season passy i dodatki. Więcej o sprawie pisaliśmy w tym miejscu.


Czytaj dalej

Redaktor
Mateusz Witczak

Do lutego 2023 prowadziłem serwis PolskiGamedev.pl i magazyn "PolskiGamedev.pl", wcześniej przez wiele lat kierowałem działem publicystyki w CD-Action. O grach pisałem m.in. w Playu, PC Formacie, Playboksie i Pikselu, a także na łamach WP, Interii i Onetu. Współpracuję z Repliką, Dwutygodnikiem i Gazetą Wyborczą, często można mnie przeczytać na łamach Polityki, gdzie publikuję teksty poświęcone prawom człowieka, mniejszościom i wykluczeniu.

Profil
Wpisów3465

Obserwujących22

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze