Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITHuawei zwalnia pracownika oskarżonego o szpiegostwo

Witold poniedziałek, 14 stycznia 2019, 9:30 News

Jak się okazuje, aresztowanie przez ABW nie pomaga w karierze.

W piątek Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała pod zarzutem szpiegostwa jednego z dyrektorów Huawei Polska, Weijinga W., i Piotra D., byłego funkcjonariusza ABW, który ostatnio pracował w Orange’u. Obaj trafili na trzy miesiące do aresztu i za szpiegostwo przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej grozi im do 10 lat więzienia. Początkowo chińska firma wydała tylko komunikat, w którym poinformowała, że obserwuje sytuację oraz że „przestrzega wszystkich obowiązujących praw i przepisów w krajach, w których prowadzi działalność”. W związku z tymi wydarzeniami pojawiły się głosy o możliwości odsunięcia firmy od prac nad budową sieci 5G czy nawet wykluczenia jej z udziału na rynku IT w Polsce.

Korporacja, świadoma powagi sytuacji, już w sobotę podjęła decyzję o zwolnieniu swojego pracownika. Jak poinformowano w komunikacie, „ten incydent miał fatalne konsekwencje dla globalnej reputacji Huawei”. Jednocześnie zastrzeżono, że działania, o które podejrzany jest Weijing W., „nie mają związku z firmą”.

Afera szpiegowska w Polsce nie jest wcale pierwszym ani najpewniej ostatnim problemem Huaweia. Nieco ponad miesiąc temu dyrektor finansowa firmy, a prywatnie córka założyciela, została aresztowana na wniosek amerykańskiej prokuratury na lotnisku w Vancouver w związku z łamaniem sankcji dotyczących handlu z Iranem. Już wcześniej, w 2012 roku, pracownikom administracji publicznej w USA zakazano używania urządzeń chińskiej korporacji (jak informuje Rzeczpospolita, rząd Polski rozważa podobne rozwiązanie). W następnych latach w związku z podejrzeniami o szpiegostwo kolejne kraje ograniczały u siebie wpływy Huaweia – w Japonii, Australii i Nowej Zelandii dotyczy to prac nad siecią 5G, w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych kolejne firmy wycofywały się ze współpracy z gigantem z Shenzhen. Także Czesi podchodzą do spółki z dystansem, po tym jak Czeski Narodowy Urząd ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Informatycznego opublikował raport, w którym ostrzega przez korzystaniem z technologii firm Huawei oraz ZTE.

Polskie aresztowania przykuły uwagę całego świata i co zrozumiałe, odbiły się echem również w Chinach. Mimo że większość tamtejszych mediów ograniczyła się do stonowanych komunikatów, to w internetowym wydaniu tabloidu „Global Times” pojawił się artykuł zatytułowany „Polska przegra, jeśli w kwestii Huawei pójdzie w ślady Stanów Zjednoczonych”, w którym Zhao Junjie z Chińskiej Akademii Nauk sugeruje, że cała ta sytuacja odbije się niekorzystnie na Polsce i jej gospodarce. Redaktor naczelny gazety napisał zaś na Twitterze:

Czy cokolwiek w Polsce jest godnego kradzieży przez Huawei? Polski departament bezpieczeństwa narodowego sam sobie schlebia. Czy to jest jakiś powód do wstydu, jeżeli jakiś kraj nie aresztuje chińskiego szpiega?

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Huawei,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
poniedziałek, 14 stycznia 2019, 20:18   Madmartigan
michałedek
Ja pisałem o szpiegowskich praktykach a nie o tym do kogo należy firma.Bo do kogo by nie należała jest to firma o dość wrażliwej technologi w dzisiejszym świecie.A to że nie rozumiesz nawet że ukrycie agenta wśród dziesiątek,setek chińczyków cywilów w Huawei służyło jego głębokiej konspiracji zostawię bez komentarza.Wiem kiedy przestać kopać leżącego :-).Bez odbioru.
poniedziałek, 14 stycznia 2019, 19:13   michałedek
A które nie zawsze są ogólno dostępne dla innych stron, nie będących sygnatariuszami danej umowy.
poniedziałek, 14 stycznia 2019, 19:11   michałedek
o wielu wrażliwych danych z zakresu wojskowośći, godpodarki innych państw, w ramach podpisanych umów między narodowych.
poniedziałek, 14 stycznia 2019, 19:10   michałedek
która nie zapominajmy(!) jest połączona z infrastrukturą, także zapwne z wojskową infrastrukturą naszych sojuszników z NATO
oraz z UE. Zyskaliby wgląd w plany gospodrcze Unii i mogliby je blokować, poprzezdziałania hakerskie, lobbystyczne, czy nawet poprzez wojnę gospodarczą. Nie wypisuj więc bzdur, że nie zyskaliby odpowiedniej wedzy, ponieważ każda informacja, nawet najmniej istotna może zostać dobrze wykorzystana w razie potrzeby. Polska może i jest zaściankiem Europy, ale posiada dostęp do wielu wrażli
poniedziałek, 14 stycznia 2019, 19:09   michałedek
@Madmartigan
Piszesz nie mając zielonego pojęcia o tematyce. Huawei jako podmiot gospodarczy należący w rzeczywistości do rządu
Chin miał zostać dopuszczony w Polsce do budowy infrastruktury szerokopasmowej 5G.
Prawdopodobnie zostaną odsunięci od przetargu i w ogole z rynku, zgodnie z rekomendacją, o ile taka wyjdzie. źródło: https:cdaction.pl/news-55537/huawei-polski-rzad-rozwaza-wykluczenie-korporacji-z-rynku-it.html
Zyskaliby w ten sposób wgląd do polskiej infrastruktury, która nie zapominajmy(!) je
poniedziałek, 14 stycznia 2019, 17:27   paintball_X
HAHAHAHA, o kutfa. :D
poniedziałek, 14 stycznia 2019, 16:27   Madmartigan
I tu nasuwa się kolejne pytanie.Skoro Polska jak okraj nie ma niczego co Chinom by się przydało, co innego tak zajmowało ich szpiega skoro musiał być umieszczony w firmie telekomunikacyjnej zamiast zgodnie z dyplomatycznym obyczajem w ambasadzie jako prosty rezydent.Brak miejsc?Ot chińska łamigłówka nie lada :-).
poniedziałek, 14 stycznia 2019, 16:24   Madmartigan
""Czy cokolwiek w Polsce jest godnego kradzieży przez Huawei? Polski departament bezpieczeństwa narodowego sam sobie schlebia.""Trochę to zabawne jednak.Często szpiegostwo sprowadza się do tego by kontrolować dany kraj czy może ma coś takiego wartego zainteresowania.To nie zawsze jest konkretna akcja dla konkretnej wiedzy.I tu nasuwa się kolejne pytanie.Skoro Polska jak okraj nie ma niczego co Chinom by się przydało co innego tak zajmowało ich szpiega skoro musiał byćumieszczone w firmie telekomunikayc
poniedziałek, 14 stycznia 2019, 15:28   DETHKARZ
Chinole za dużo sobie pozwalają. Tak być nie może.
poniedziałek, 14 stycznia 2019, 11:08   Krolek
"Jak się okazuje, aresztowanie przez ABW nie pomaga w karierze." Serio?! Głupszego opisu nikt nie wymyślił? Jeezz, czasem obserwuję na stronie CDA nagłówki i zajawki rodem z Onetu i innych portali plotkarskich. Trochę wstyd.

O autorze

Witold
Naczelny plotkarz cdaction.pl

Podobne newsy

USA: „Huawei od lat korzysta z backdoorów, aby zdobywać dostęp do sieci komórkowych różnych krajów”

News
czwartek, 13 lutego 2020

usa-huawei-od-lat-korzysta-z-backdoorow-aby-zdobywac-dostep-do-sieci-komorkowych-roznych-krajow „Zarzuty Stanów Zjednoczonych pod adresem Huawei nie są niczym innym tylko zasłoną dymną i przeczą logice w kwestiach cyberbezpieczeństwa”.

Komentarzy:
6

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Machamy biało-czerwoną flagą i gramy na baczność, pożerając ogórki kiszone, bo w tworzeniu każdej z tych gier brali udział Polacy. 

Komentarzy:
1

A gdyby tak spróbować czegoś nowego?

Komentarzy:
14

Tym razem słowo klucz to „tajemnica”.

Komentarzy:
3

…a dorywczo także pracowniczką cyrku i gladiatorką, kierowczynią ciężarówki i grafficiarą.

Komentarzy:
3

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z