19
23.08.2019, 09:29Lektura na 3 minuty

World of Warcraft Classic: Blizzard nie radzi sobie z popularnością gry, firma otwiera kolejne serwery

Gracze postawieni są przed wyborem: albo porzucą swoje postaci, albo utkną w wielogodzinnych kolejkach.


Witold Tłuchowski

Powrót do Vanilli dla wielu z nas będzie najważniejszym wydarzeniem (w świecie gier rzecz jasna, chociaż...) tego roku. Przygotowania idą więc pełną parą: urlopy już pobrane, wakacje skrócone, teraz tylko pozostaje kolekcjonowanie kuponów na pizze. Tłumy ludzi chcą ponownie (lub po raz pierwszy) przeżyć ten okres w WoWie i przekonać się, czy aby na pewno współczesna wersja to „już nie jest to”, jak to mówią starcy.

Nie spodziewać się masowego eisodusu byłoby naprawdę naiwnością. Tym większe zdumienie wywołała decyzja Blizzarda, aby na starcie uruchomić tylko ograniczoną liczbę serwerów. Oznaczało to, że wszyscy, którzy kilka tygodni temu chcieli stworzyć swoją postać (grzecznie czekającą teraz na premierę Classica) na np. realmie PvP w Europie, mieli do wyboru tylko dwa: Golemagg oraz „polski”* Shazzrah. Jak się domyślacie, oba się błyskawicznie zapełniły, a developerzy po krótkim czasie dodali kolejny serwer.

Tydzień temu twórcy ogłosili apel do graczy, aby emigrowali z amerykańskiego Heroda i europejskiego Shazzrah i poszukali innego domu, ponieważ oba są „masywnie przeludnione”. W WoWie, nawet jeżeli serwer ma oznaczenie „Full”, wciąż możemy zakładać na nim postaci, jednak musimy się wtedy liczyć z długimi kolejkami (w tym wypadku: nawet ponad 10 tysięcy czekających osób) do logowania. Blizzard otworzył więc kolejne realmy, ale gracze niekoniecznie mieli ochotę się na nie przesiadać. Zamieszanie przy wyborze nowego miejsca (w końcu trzeba skoordynować np przeniesienie się całe gildii) byłoby zdaniem wielu niewarte świeczki, a kilka dni utrudnień da się przeżyć.

Zamieć znowu jednak ponowiła dzisiaj swój apel o przeprowadzkę. Developerzy ostrzegają, że liczba graczy tworzących postaci na np. Shazzrah wcale nie maleje, więc powinniśmy się na nim spodziewać nawet kilkugodzinnego czekania w kolejce – i to przez dłuższy czas. Zaznaczają przy tym, że to, co miało oznaczenie „Full” w 2006, według dzisiejszych standardów byłoby „Low”, dlatego nie ma co się obawiać pustek na mniej zaludnionych serwerach. Jednocześnie firma zapowiedziała, że w poniedziałek, dzień przed premierą, uruchomi kolejne cztery realmy PvP (a także jeden normalny, ale one cieszą się mniejszą popularnością).

Gracze zarzucają jednak Blizzardowi, że sam stworzył ten problem – początkowa mała liczba serwerów i mechanizm rezerwacji nicków (notabene który spowodował sporo zamieszania z „kradzieżą” ksywek etc.) wywołały efekt śnieżnej kuli. Gdy ktoś już stworzył postać w jednym miejscu, jego znajomi dołączali do niego – w ten sposób każda osoba przyciągała kolejną. Co mamy więc zrobić, gdy wszyscy kumple grają na Shazzrah i nie chcą się przenieść, bo mają swoje upragnione imiona (zajęte już gdzie indziej)? Wiadomo, zagryźć zęby i stworzyć Undeada na tym realmie.

Możemy zastanawiać się, co kierowało twórcami, gdy podejmowali taką decyzję. Być może obawiali się (zresztą pewnie słusznie), że po pierwszym miesiącu wielu „turystów” chcących zobaczyć, jak to drzewiej bywało, ucieknie w siną dal. Wtedy mogłoby się okazać, że na serwerach panują pustki, co negatywnie wpłynęłoby na wrażenia z gry. Wciąż jednak Blizzard pokpił w jakimś stopniu sprawę, nie doceniając popularności własnego tytułu oraz mechanizmów MMO (co po tylu latach na rynku jest wręcz szokujące) – to raczej długie kolejki do logowania zniechęcą ludzi, a nie sama rozgrywka.

Ile herbat wypijemy, czekając na wejście do World of Warcraft Classic, dowiemy się 27 sierpnia. I pamiętajcie: for the...!

*Tak uzgodniła polska społeczność WoWa, ale jako że podobnie pomyśleli Skandynawowie czy Brytyjczycy (oraz kilka innych nacji), będzie to istna wieża Babel.


Czytaj dalej

Redaktor
Witold Tłuchowski

Czytelnik CD-Action od prawie 25 lat, redaktor od 2018. Kocham Soulsy i zrobię wszystko, by inni też je pokochali. Szef działów zapowiedzi i recenzji.

Profil
Wpisów5501

Obserwujących13

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze