21
17.06.2020, 14:14Lektura na 2 minuty

This War of Mine w nieobowiązkowym kanonie lektur szkolnych?

W przyszłości trafiłyby do niego również inne gry.


Witold Tłuchowski

Czytelników CD-Action o kulturowej wartości gier wideo przekonywać chyba nie muszę. Nie będę przywoływał tu naszej ulubionej dyskusji „Czy gry to sztuka?”, ograniczając się do stwierdzenia, że ignorowanie tak popularnego medium w 2020 niekoniecznie świadczy o odpowiedniej perspektywie. Przedstawiciele naszej branży doceniani są chociażby przez Baftę czy wyróżniani przy okazji rozdawania Paszportów Polityki – teraz zaś ich pracę doceniło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Jak informuje Radio Kraków, premier Morawiecki złoży jutro wizytę w 11 bit studios. Według źródeł stacji prawdopodobnie usłyszymy wtedy ogłoszenie dotyczące włączenia opowiadającego o losach cywilów podczas wojny This War of Mine do nieobowiązkowego kanonu lektur szkolnych. Od przyszłego roku szkolnego (2020/2021) produkcja miałaby zostać udostępniona wszystkim szkołom średnim w kraju – bezpłatnie i bez limitów. Tytuł mógłby być omawiany na zajęciach roczników 2002 i starszych (pełnoletnich). Jeżeli inicjatywa okazałaby się sukcesem, w przyszłości moglibyśmy spodziewać się jej rozszerzenia także na inne gry.

Jak powiedziała Radiu Kraków osoba z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów


Gry są oczywiście używane w edukacji - w nauce programowania, nauk ścisłych, w rozwijaniu zdolności poznawczych, plastycznych, muzycznych, ale nigdzie na świecie, zgodnie z naszym rozeznaniem, żadne państwo nie włączyło gry do oficjalnego zestawu lektur szkolnych, aby poprzez nie opowiadać młodzieży o ludziach


Największym wyzwaniem stojącym przed powyższym projektem jest zapewnienie szkołom odpowiedniej infrastruktury technologicznej.

Ważniejszą dla branży informacją jest jednak projekt objęcia rodzimej branży IT (w tym także twórcom gier) tzw. estońskim CIT-em – przedsiębiorcy nie musieliby płacić tego podatku tak długo, jak rozwijaliby swoją spółkę.

Skontaktowaliśmy się z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz 11 bit studios z prośbą o komentarz. Gdy dowiemy się czegoś więcej, pojawi się stosowna aktualizacja.

[AKTUALIZACJA]

11 bit studios ograniczyło swoją odpowiedź do wiele mówiącego:


Możemy tylko powiedzieć, że jutro będziemy mieli do przekazania ciekawą informację.



Czytaj dalej

Redaktor
Witold Tłuchowski

Czytelnik CD-Action od prawie 25 lat, redaktor od 2018. Kocham Soulsy i zrobię wszystko, by inni też je pokochali. Szef działów zapowiedzi i recenzji.

Profil
Wpisów5501

Obserwujących13

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze