Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITCD Projekt ofiarą cyberataku. Hakerzy weszli w posiadanie wewnętrznych plików firmy

Witold wtorek, 9 lutego 2021, 9:29 News

Firma zapowiedziała, że nie zamierza negocjować ze sprawcami. Uspokaja też, że dane klientów i graczy w żaden sposób nie ucierpiały.

Ostatnie miesiące nie należały do najłatwiejszych dla polskiego studia. Przedpremierowy crunch płynnie przeszedł w crunch popremierowy, a CD Projekt ze wszystkich stron był krytykowany za przedwczesną premierę Cyberpunka. Szczególnie że po kilku łatkach gra jest już w dużo lepszym stanie (nawet jeśli wciąż dalekim od ideału). Oliwy do ognia dodały przeprosiny Marcina Iwińskiego, które niektórzy potraktowali jak zrzucanie winy za błędy na testerów. Luty również zaczął się nieprzyjemnie, ponieważ firma poinformowała o niebezpiecznej usterce związanej z modami.

To jednak nie koniec kłopotów. CD Projekt ogłosił teraz, że firma stała celem hakerów, którzy weszli w posiadanie jej wewnętrznych danych.

Wczoraj odkryliśmy, że staliśmy się ofiarą zaplanowanego cyberataku, w wyniku którego niektóre z naszych wewnętrznych systemów zostały przejęte.

Niezidentyfikowany sprawca uzyskał nieautoryzowany dostęp do naszej wewnętrznej sieci, zebrał pewne dane należące do grupy kapitałowej CD Projekt i zostawił żądanie okupu, którego treść upubliczniamy. Chociaż niektóre urządzenia w naszej sieci zostały zaszyfrowane, nasze kopie zapasowe pozostają nienaruszone. Zabezpieczyliśmy już naszą infrastrukturę IT i rozpoczęliśmy przywracanie danych.

Nie ulegniemy żądaniom ani nie będziemy negocjować ze sprawcą i mamy świadomość, że ostatecznie może to doprowadzić do ujawnienia wykradzionych danych. Podejmujemy niezbędne kroki, aby złagodzić skutki takiego wycieku, w szczególności kontaktując się ze wszystkimi osobami i firmami, na które może to mieć wpływ.

Firma jednak uspokaja:

Wciąż badamy ten przypadek, jednak w tej chwili możemy potwierdzić, że – według naszej najlepszej wiedzy – dotknięte tym włamaniem systemy nie zawierały żadnych danych osobowych naszych graczy ani użytkowników naszych usług.

Skontaktowaliśmy się już z właściwymi organami, w tym z organami ścigania i Prezesem Urzędu Ochrony Danych Osobowych, a także informatykami śledczymi. Będziemy z nimi ściśle współpracować, aby w pełni zbadać ten przypadek.

W zostawionej przez hakera/ów notce (do zobaczenia powyżej) możemy przeczytać, że weszli oni w posiadanie pełnego kodu źródłowego Cyberpunka 2077, Wiedźmina 3 (także w jego niewypuszczonej nigdy wersji) i Gwinta. Dodatkowo wykradli dane związane z samym funkcjonowaniem firmy. Przyznali się też do zaszyfrowania serwerów CD Projektu.

Sprawca zagroził przy tym, że jeżeli spółka nie zgodzi się na ich żądania (na kontakt dali 48 godzin), opublikuje kody źródłowe w sieci, a dokumenty wyśle „kontaktom wśród dziennikarzy zajmujących się grami”. Wyciek tych ostatnich ma „jeszcze bardziej zniszczyć wizerunek” firmy, ponieważ ludzie zobaczą, jak źle ona funkcjonuje.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: CD Projekt,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
wtorek, 9 lutego 2021, 23:53   lukesawicki
@Grzybu111 - staram się otaczać ludźmi mądrzejszymi ode mnie, nie ograniczać się w dyskusjach do ludzi, którzy się ze mną zgadzają, bo i tak wystarczającymi bańkami są wszystkie portale społecznościowe, jakie używamy. Staram się mieć w znajomych ludzi o innych poglądach. A co do CD Projekt Red. Dali ciała. Nadszarpnęli naszego zaufania i należy im się krytyka i ograniczone zaufanie ze strony graczy jednak szkoda mi ich i tak, bo wiadro pomyj, jakie na nich wylano, jest przesadą a teraz jeszcze ten atak.
wtorek, 9 lutego 2021, 23:49   lukesawicki
@Grzybu111 - nie zrozumiałeś mnie. Chodzi mi o całego youtube.com gdzie ludzi, którzy coś tam wrzucają i myślą, że coś wiedzą, bo zrobili risercz na jutub, który nie jest żadnym źródłem informacji. A nawet jeżeli wrzucają źródła to i tak bym się zastanowił czy wyszukują źródeł, które potwierdzają to co im się wydaje czy starają się zbadać temat bez nastawiania się na wynik czyli się powtórzę jutub to żadne źródło informacji. "warto znać opinię innych nawet jeśli ci się nie podobają" absolutnie się zgadzam.
wtorek, 9 lutego 2021, 17:15   Grimuald
@LordPoland Proszę, skontaktuj się ze specjalistą. Wiem że w dobie pandemii dostęp jest utrudniony, ale potrzebujesz pomocy. Czy gdziekolwiek zaprzeczyłem temu ze CDPR spierniczyło i kłamało? Nie, więc czemu czujesz się zagrożony że wyprodukowałeś, kolejny już (patrz inne newsy gdzie często się wydajesz w kłótnie) jadowity komentarz. Znajdź pomoc, trzymam za ciebie kciuki i pozdrawiam
wtorek, 9 lutego 2021, 16:42   Maniek123404
Gra znów traci swój wizerunek szkoda... Jest coraz gorzej...
wtorek, 9 lutego 2021, 16:38   lukesawicki
@Grzybu111 - przydalby ci sie ban na uspokojenie. Nie ogladaj tez riserczu z jutuba.
wtorek, 9 lutego 2021, 16:21   LordPoland
@Grimuald - Definitywnie to właśnie zakup Bethesdy był przyczyną spadku akcji redów, nie to że wydali grę która dosłownie nie działała na konsolach poprzedniech generacji, oraz to że kłamali inwestorom w żywe oczy, i ich oszukali. Wall Street też paluszki pewnie maczał w tym.
wtorek, 9 lutego 2021, 16:08   Grimuald
@AmberMozart A niby dlaczego nie? Ostatnie zakupy gigantów, patrz Bethesda, pokazują jasno że kupowanie dużych, zdolnych firm jest jak najbardziej możliwe modne. Każda taka akcja to spadek dla wartości akcji CDPR, dziś -6% na parkiecie. Ostatnie wydarzenia zza oceanu powinny wam trochę chociaż otworzyć oczy na rozgrywki jakie codziennie toczą się na giełdach.
wtorek, 9 lutego 2021, 14:46   AmberMozart
@Grzybu lol. najpierw wyskoczyłeś jak zając z tym, ze "świat chce zniszczyć cdp" i twierdzxisz, że ktoś ma ból dupy? dobry towar bierzesz skoro rzeczywistośc tak ci odjechałą
wtorek, 9 lutego 2021, 14:32   morphisiusz
Następna wiadomość od nich będzie że ktoś podpalił ich siedzibę.Wiadomo nieszczęścia chodzą parami. I muszą porzucić grę na kilka miesięcy.
wtorek, 9 lutego 2021, 14:24   Gavriel6
Nie wiem czy bardziej zniszczy, ale być może te informacje potwierdzą informację od byłych pracowników, którzy na początku roku wypowiedzieli się na stronie sankaku complex na temat stanu firmy, może być bardzo ciekawie.

O autorze

Witold
Naczelny plotkarz cdaction.pl

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Moja kosztowała jeden punkt krwi i miała statystyki 7/7.

Komentarzy:
4

Długo musieliśmy siedzieć jak na szpilkach, wyczekując nowej adaptacji arcydzieła Franka Herberta. Czy teraz, gdy film wreszcie wszedł do polskich kin, warto kupić bilet na Arrakis?

Komentarzy:
15

Zainteresowani wiedzą już zapewne, że nowy Baldur nie będzie miał wiele wspólnego ze starym. Czy fan serii powinien zatem chwycić za Karsomira i z nabożną pieśnią w sercu ruszyć na siedzibę Lariana? A może jednak po 12 miesiącach we wczesnym dostępie udało się stworzyć coś, co przekona niedowiarków?

Komentarzy:
26

Przyniosłam w plecaku trochę Nintendo, trzecią część To the Moon oraz ostatnią grę twórców No Man’s Sky. Smacznego! 

Komentarzy:
2

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z