1
17.11.2022, 13:30Lektura na 2 minuty

Activision Blizzard: Większość gier studia wkrótce nie będzie dostępna w Chinach

Activision Blizzard nie doszło do porozumienia z NetEase, przez co nie udało się przedłużyć kontraktu trwającego od 2008 roku.


Patryk „Delighter” Żelazny

Kontrowersje wokół Activision Blizzard, odcinek kolejny, zapewne nie ostatni w tym sezonie. Wracając do ostatnich premier studia, znajdziemy opublikowane w tym roku Diablo Immortal (którego nie chciał nawet projektant „trójki”, tak swoją drogą) oraz Overwatch, ekhem, 2. Żadna z tych produkcji nie miała okazji nacieszyć się miejscem na rynku przesadnie długo, a teraz ich – jak i wielu innych gier Blizzarda – obecność w Chinach została mocno zagrożona. Poza Immortalem, bo akurat on jest na razie bezpieczny.

Źródłem informacji jest samo Activision Blizzard, które we wpisie na swojej stronie potwierdziło, że usługi większości gier studia w Chinach zostaną zawieszone. Ma to być skutek nieporozumienia podczas negocjacji o przedłużenie kontraktu z NetEase, który trwał już od 2008 roku. 23 stycznia 2023 roku z Chin mają zniknąć takie gry jak:

 • World of Warcraft,
 • Hearthstone,
 • Warcraft III: Reforged,
 • Overwatch*,
 • seria StarCraft,
 • Diablo III,
 • Heroes of the Storm.

Na pewno już zauważyliście, że na liście brakuje Diablo Immortal – bynajmniej nie jest to przypadek. Tę konkretną produkcję chroni inny kontrakt Activision z NetEase i pomimo okoliczności, usługi nowego Diablo pozostaną w Chinach włączone. Poruszony został również temat nadchodzących premier, w tym dodatku Dragonflight do WoW-a, który ukaże się przecież jeszcze w tym miesiącu.


W najbliższych dniach zawiesimy nową sprzedaż, a chińscy gracze wkrótce otrzymają szczegółowe informacje o tym, jak to będzie niedługo działać. Nadchodzące premiery World of Warcraft: Dragonflight, Hearthstone: March of the Lich King i 2. sezonu Overwatch 2 będą miały miejsce później w tym roku.


Activision Blizzard

Dodatkowo artykuł na Bloombergu sugeruje, że brak porozumienia nie opierał się na kwestiach finansowych czy wizerunkowych, jak może się początkowo wydawać... a problemem był sposób, w jaki Blizzard zarządza danymi użytkowników. Niestety nie było nam dane poznać konkretniejszych szczegółów.

Przypominam, że cały czas toczy się sprawa przejęcia Activison przez Microsoft, którą w tym momencie bada jeszcze Komisja Europejska.

*Choć na liście od Blizzarda wymieniona została jedynie pierwsza odsłona Overwatcha, ze względu na jej zamknięte serwery online wierzę, że chodzi tutaj o „dwójkę”.


Czytaj dalej

Redaktor
Patryk „Delighter” Żelazny

Jestem człowiekiem wielu pasji. Jedne z nich przemijają, inne pozostają – a gry i pisanie to te, które będą ze mną do końca życia. Są jeszcze ciastka, ale mroczne istoty zabraniają mi o nich mówić.

Profil
Wpisów1762

Obserwujących8

Dyskusja

 • Dodaj komentarz
 • Najlepsze
 • Najnowsze
 • Najstarsze