9.11.2022, 09:00Lektura na 2 minuty

Komisja Europejska zbada przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft

Komisja Europejska zapowiedziała śledztwo w sprawie przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft. Gigant z Redmond odpowiada.


Jakub „rajmund” Gańko

Gdy na początku roku informowaliśmy o zakupie Activision Blizzard przez Microsoft, chyba nikt się nie spodziewał, ile będzie się z tym wiązało komplikacji. Chociaż w sumie było to do przewidzenia: w końcu mówimy o największym przejęciu w historii naszej branży. Sony nieustannie drży w obliczu tej transakcji, dobry wujek Phil Spencer stara się wszystkich uspokoić, a brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków opóźnia finalizację operacji. Teraz jej szczegółowe zbadanie zapowiedziała Komisja Europejska.

Komisja idzie w ślad brytyjskiego urzędu i w opublikowanym komunikacie wyraziła zaniepokojenie przejęciem Activision Blizzard przez Microsoft, które mogłoby naruszyć zasady konkurencji na rynkach dystrybucji konsol, pecetów, gier wideo i... systemów operacyjnych (sic!).


Wstępne śledztwo Komisji wykazało, że transakcja może w znaczący sposób wpłynąć na dystrybucję gier wideo na konsole i PC, w tym subskrypcje, usługi chmurowe oraz systemy operacyjne. Komisja jest szczególnie zaniepokojona faktem, że przejmując Activision Blizzard, Microsoft może ograniczyć dostęp do produktów tej firmy, a zwłaszcza do szeroko znanych i wielce udanych gier (zwanych AAA), takich jak seria Call of Duty.


Dalej czytamy, że Komisja Europejska przeprowadzi własne śledztwo, które ma wykazać, czy jej niepokoje były uzasadnione. Organ daje sobie na to 90 dni roboczych, a więc ostatecznego werdyktu możemy się spodziewać 23 marca 2023 roku.


Microsoft reaguje na śledztwo Komisji Europejskiej

Na odpowiedź ze strony giganta z Redmond nie trzeba było długo czekać. Tom Warren z The Verge opublikował na swoim Twitterze fragment oświadczenia rzecznika Microsoftu:


Kontynuujemy współpracę z Komisją Europejską w celu wyjaśnienia wszelkich uzasadnionych obaw rynkowych. Sony, jako lider tej branży, jest zaniepokojone losem marki Call of Duty, ale jesteśmy zobowiązani do stworzenia tej samej gry, która będzie dostępna od tego samego dnia zarówno na konsolach Xbox, jak i PlayStation. Pragniemy, aby ludzie mieli szerszy, a nie bardziej ograniczony dostęp do gier.Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „rajmund” Gańko

Czarna owca rodu Belmontów, szatniarz w Lakeview Hotel, włóczęga z Shady Sands, dawny szef ochrony Sarif Industries, wielokrotny zabójca Crawmeraksa, tropiciel ze starego Yharnam, legenda Night City.

Profil
Wpisów1900

Obserwujących9

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze