43
18.01.2022, 13:30Lektura na 3 minuty

Microsoft kupuje Activision Blizzard

Tak, to się dzieje naprawdę.

Gigant z Redmond od lat konsekwentnie poszerza bazę swoich studiów, co jakiś czas ogłaszając przejęcie kolejnych znanych developerów. Żadna inwestycja w historii nie mogła się jednak równać z wykupieniem przez Microsoft jednego z ważniejszych konkurentów: Bethesdy (a właściwie ZeniMax Media). Nie mogła... aż do teraz.

Chwilę po doniesieniach Wall Street Journal i Bloomberga korporacja oficjalnie ogłosiła najważniejszą informację naszej branży od lat. Microsoft kupił Activision Blizzard, a co za tym idzie również King, twórców Candy Crush.

Jak donosi Bloomberg, przejęcie kosztowało 68,7 miliarda dolarów. Dla porównania ZeniMax Media kosztowało amerykańską korporację 7,5 miliarda.

Jeśli transakcja zostanie zatwierdzona przez odpowiednie organy (co niekoniecznie musi być formalnością z racji różnych ustaw antymonopolowych – przypomnijmy chociażby o przejściach Microsoftu z Komisją Europejską po nabyciu Bethesdy), będziemy mieli do czynienia z największym przejęciem w branży gier w historii, a także najdroższym zakupem samego Microsoftu kiedykolwiek.

Transakcja zostanie sfinalizowana w przyszłym roku podatkowym (między lipcem 2022 a czerwcem 2023). Do tego czasu Activision Blizzard pozostanie niezależne.

Pytacie się, jakie będą tego praktyczne konsekwencje tego przejęcia?


Po finalizacji transakcji zaoferujemy jak najwięcej gier Activision Blizzard w ramach Xbox Game Pass i PC Game Pass: zarówno tytułów nowych, jak i gier z niesamowitego katalogu Activision Blizzard. Ogłosiliśmy również dzisiaj, że Game Pass ma teraz ponad 25 milionów subskrybentów. Jak zawsze z niecierpliwością czekamy na dalsze dodawanie wartości i więcej wspaniałych gier do Game Pass. Fantastyczne marki Activision Blizzard przyspieszą również nasze plany dotyczące grania w chmurze, umożliwiając większej liczbie osób z większej liczby miejsc na całym świecie uczestnictwo w społeczności Xbox przy użyciu telefonów, tabletów, laptopów i innych urządzeń, które już posiadacie. Gry Activision Blizzard są dostępne na różnych platformach i planujemy nadal wspierać te społeczności w przyszłości.


Tak, World of Warcraft czy Diablo 4 od dnia premiery w Xbox Game Passie brzmią jak coś wykonalnego. Podobnie zresztą jak kolejne odsłony Call of Duty.  

Nie wiadomo na razie, jaki los czeka obecne kierownictwo Activision Blizzard, w tym Bobby'ego Koticka. Nie można bowiem zapominać, że przejęta firma w ostatnich miesiącach mierzyła się z poważnymi zarzutami dotyczącymi dyskryminacji i molestowania pracowniczek.

Po doniesieniach Wall Street Journal o tym, że sam Kotick wiedział o niektórych problemach, sytuację w spółce ostro krytykowała branżowa konkurencja... w tym także Phil Spencer, szef Xboksa. Jak zapowiedział, Microsoft zamierzał „poddać ewaluacji wszystkie aspekty swojej relacji z Activision Blizzard”, a także „dokonywać jej ciągłych proaktywnych korekcji”. Cóż, niewątpliwie można to zaliczyć do proaktywnych działań.

Jedno jest pewne: zdecydowanie nie jest to dobry dzień dla Sony.


Czytaj dalej

Redaktor
Witold Tłuchowski

Czytelnik CD-Action od prawie 25 lat, redaktor od 2018. Kocham Soulsy i zrobię wszystko, by inni też je pokochali. Szef działów zapowiedzi i recenzji.

Profil
Wpisów5501

Obserwujących13

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze