3
10.04.2024, 13:00Lektura na 2 minuty

AI będzie mądrzejsze od dowolnego człowieka? Tak sądzi Elon Musk

Zdaniem miliardera sztuczna inteligencja stanie się mądrzejsza od dowolnego człowieka jeszcze przed końcem przyszłego roku.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

W trakcie poniedziałkowej rozmowy z Nicolaiem Tangenem w ramach odcinka podcastu „In Good Company” (możliwego do odsłuchania za pośrednictwem serwisu X) Elon Musk podzielił się swoimi przemyśleniami na temat prężnie rozwijającej się sztucznej inteligencji. Otóż zdaniem miliardera nie pozostało wiele czasu, nim AI stanie się bardziej inteligentne od ludzi.

Jak powiedział Musk: „Sądzę, że pod koniec przyszłego roku będziemy mieli sztuczną inteligencję inteligentniejszą niż jakikolwiek człowiek”. Mimo wszystko prezes X-a nie sprecyzował, jaki rodzaj inteligencji ma na myśli. Czy po prostu chodzi o zasób wiedzy? A może umiejętność abstrakcyjnego rozwiązywania złożonych problemów i dylematów? Swoją teorię Elon postanowił uzasadnić poprzez powołanie się na dynamicznie rosnącą moc obliczeniową komputerów i układów wykorzystywanych przez AI.


Sztuczna inteligencja to najszybciej rozwijająca się technologia, jaką widziałem, a widziałem wiele technologii.


Elon Musk

Za największe zagrożenie dla rozwoju sztucznej inteligencje prezes Tesli uważa potencjalny niedobór dedykowanych jej chipów oraz wysokie zapotrzebowanie na energię. Mimo to Musk uważa, że już wkrótce przestanie to być problematyczne, jako że w ciągu roku lub dwóch AI do funkcjonowania będzie potrzebowało jedynie zasilania elektrycznego (co z pewnością nie spodoba się Nvidii).

Mimo wszystko do przewidywań Elona warto podchodzić z pewną dozą nieufności, jako że jego kryształowej kuli zdarzało się pomylić w przeszłości, jak to miało miejsce chociażby w przypadku autonomicznych samochodów. Nie sposób zapomnieć także o dynamicznie zmieniającej się dacie lądowania ludzi na Marsie. Wracając jednak do tematu sztucznej inteligencji – Musk nie jest jedyną osobą, która przewiduje jej gwałtowny rozwój w nadciągających latach. Podobnie sądzi prezes Nvidii, Jensen Huang, który na publicznym forum przekazał, że ludzie powinni przestać interesować się programowaniem, a zamiast tego skupić się na rolnictwie.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów877

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze