6.02.2024, 18:00Lektura na 2 minuty

Crossplay między... grami? Szalony amatorski projekt łączy Minecrafta i Robloksa

Mineplay to inicjatywa, która wprowadza crossplay między Robloksem a Minecraftem – dwoma bardzo różnymi pod względem technicznym grami.


Stanisław „Wokulski” Falenta

Słyszałem o wielu ambitnych projektach modderskich dodających grę wieloosobową. Gothic 2 Online wprowadza tryb sieciowy do Gothica 2. SAMP od prawie dwóch dekad bawi kolejne pokolenia. Ale crossplay między dwoma grami? Tego jeszcze nie grali.


Mineplay, czyli Roblox + Minecraft

Minecrafta nie trzeba nikomu przedstawiać. Sandbox ma dwie wersje: Bedrock, opartą na języku C++, oraz Java Edition. Z kolei Roblox to tytuł pozwalający na tworzenie potencjalnie nieskończonej ilości minigier i dzielenia się nimi z innymi ludźmi. To gra oparta na przyjaznym dzieciom i amatorom języku Lua.

Jakimś cudem użytkownikowi kryjącemu się pod nickiem @Willem udało się stworzyć pomost między dwoma rodzajami architektury i powstał Mineplay – crossplay między jedną grą a drugą.

Autor na razie chwali się swoimi dokonaniami jedynie na TikToku. Czegoś takiego nie widziałem podczas swojej całej kariery gracza.

Screenshot z filmiku Minecraft Roblox Crossplay
Screenshot z filmiku

Jeszcze jest trochę pracy do wykonania. Trzeba dodać czat w Robloksie i importowanie skinów z Minecrafta. Niemniej działa już synchronizacja położenia postaci oraz stawianych bloków. Czarna magia. @Willem zapowiada w przyszłości ekspansję na wersję Bedrock.

Screenshot z filmiku Minecraft Roblox Crossplay
Screenshot z filmiku

Jak widać autor nie wygląda na aż tak przejętego swoim dokonaniem jak odbiorcy; marketing moda pozostaje dość skromny i ciężko go odnaleźć, jeśli filmik nie wyskoczy sam z siebie na TikToku. Discord także nie grzeszy rozmiarami; ale developer zapowiada, że 6 lutego 2024 około 20 czasu polskiego zrobi prezentację na żywo. Jako stare dziadki liczymy, że z czasem pojawi się dokładniejsza dokumentacja czy może nawet... poradnik na YouTube ;)


Czytaj dalej

Redaktor
Stanisław „Wokulski” Falenta

Wielki entuzjasta gier z custom contentem. Setki godzin nabite w Cities: Skylines, Minecrafcie i Animal Crossing: New Horizons mówią same za siebie. Do tego rasowy Nintendron, który kupuje 10-letnie gry za pełną cenę i jeszcze się cieszy. Prywatnie lubi pływanie, sztukę i prowadzenie amatorskich sesji D&D.

Profil
Wpisów1004

Obserwujących8

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze