29.11.2021, 13:43Lektura na 3 minuty

Ghostbusters: The Video Game Remastered – Jednak nie będzie multiplayera

Do kogo zadzwonicie? Ż-żeby przekazać, że nie pogracie w co-opa?


Kuba „SztywnyPatyk” Stolarz

Po tym, jak kontrowersyjne Pogromczynie duchów z 2016 roku sprawiły, że mało komu chciało się gadać o ewentualnych sequelach tejże marki, wypuszczony po 37 latach sequel w reżyserii Jasona Reitmana – Pogromcy duchów. Dziedzictwo – przykuł z powrotem uwagę widowni do dusznej klasyki. A tym samym wrócił temat gry, którą sam Dan Aykroyd uważa za „praktycznie trzecią część” serii.

Ghostbusters: The Video Game  z 2009 roku, z akcją osadzoną dwa lata po „dwójce”, dekadę później doczekało się remastera od Saber Interactive, twórców SnowRunner i odświeżonej trylogii Crysis. To, co zwykle byłoby pójściem na łatwiznę, gdy chodzi o kinowe gradaptacje (tj. skleceniem na prędko prostej strzelanki, coby zdążyć na premierę filmu), okazało się pieczołowicie przygotowanym listem miłosnym, do którego dopisała się nawet oryginalna obsada, powracając do swoich ról sprzed lat, jak i pomagając nieco w produkcji scenariusza.

Chwalono satysfakcjonującą rozgrywkę – nawalanie w zjawy promieniami nigdy nie było takie przyjemne; również dlatego, że Pogromcy nigdy nie dostali tego typu produkcji – przyjemny fanserwis, a także ograniczenie interfejsu do pokazywania takiego poziomu zdrowia na plecakach protonowych. Pozytywnie przyjęto też czteroosobowy multiplayer, który pozwalał na m.in. wspólne pogramianie jak największej liczby duchów w jak najkrótszym czasie, jednak serwery do tegoż zostały wyłączone w 2012 roku przez Atari, wydawcę nieoficjalnej „trójki”.

Według artykułu Venture Beat z października 2019, w trakcie szukania plików źródłowych do stworzenia remastera, Saber Interactive odkryło, iż tenże tryb sieciowy nie stworzyli twórcy oryginału, Terminal Reality, a zupełnie inne studio, a do tego oparło je na wówczas niedokończonej wersji gry. Developerom udało się odnaleźć sześć takich prototypów, ale że nie potrafili wywnioskować, który z nich znajduje się w kodzie źródłowym gotowej produkcji, zrezygnowali z wypuszczenia multi na premierę. Z myślą, iż może kiedyś dodadzą go w ramach aktualizacji.

Z okazji niedawnego Afterlife serwis MP1st zapytał się Saber, czy coś ruszyło się w tym temacie. Dyrektor kreatywny firmy, Tim Willits, potwierdził jednak, że sprawa jest, hihi, pogrzebana:


To coś, co ekipa naprawdę chciała dodać w trakcie prac nad remasterem te parę lat temu i próbowała to zrobić, ale stan oryginalnego skryptu multiplayera niestety nie pozwolił po prostu na współpracę. Zajrzeliśmy do niego, ale ostatecznie musieliśmy się skupić na odtworzeniu singleplayerowego doświadczenia, którego fani od nas oczekiwali.


Warto wspomnieć, iż w październiku dowiedzieliśmy się o adaptacji Ghostbusters od IllFonic, twórców asymetrycznych Predator: Hunting Grounds oraz Friday the 13th: The Game. Jeden z założycieli studia, Raphael Saadiq, potwierdził w podcaście Questlove Supreme prace nad grą o dosłownych łapiduchach, ale o samym projekcie nie wiadomo nic więcej.

Redaktor
Kuba „SztywnyPatyk” Stolarz

Recenzuję rzeczy na kanale swoim, na CD-Actionowym z kolei rosomaczę, no i czasem potłumaczę (w którą stronę dotrzeć do wielickiej Kopalni Soli). Tutaj? Nie wiem, co robię, więc piszę, dopóki mnie nie wywalą.

Profil
Wpisów131

Obserwujących14

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane