23.08.2024, 14:00Lektura na 3 minuty

Kolejny pacjent z implantem Neuralink radzi sobie całkiem nieźle

Alex wykorzystuje technologię firmy Muska do obsługi programowania do modelowania 3D i grania w Counter-Strike'a.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Na początku roku implant Neuralink został po raz pierwszy umieszczony w głowie człowieka i eksperyment przebiegł na tyle dobrze, że firma Elona Muska postanowiła go powtórzyć. Drugi z uczestników badań, Alex (który poprosił o niezdradzanie jego pełnego imienia), szybko wrócił do zdrowia po operacji i nie szczędził ciepłych słów na temat technologii, która umożliwia mu obsługę komputera przy pomocy myśli.


Neuralink i Counter-Strike

Przed wypadkiem, w wyniku którego doszło do urazu rdzenia kręgowego, Alex pracował jako technik samochodowy i pasjonował się majstrowaniem przy wszelkiej maści maszynach i pojazdach. Od dłuższego czasu przymierzał się do nauki obsługi oprogramowania CAD służącego do rzeźbienia modeli 3D, a dzięki implantowi Neuralink może kontynuować swoje plany.

Już drugiego dnia po rozpoczęciu korzystania z implantu Alex zaczął korzystać z CAD Fusion 360 i samodzielnie zaprojektował niestandardowy uchwyt dla swojej ładowarki Linku, który to następnie został wydrukowany w 3D i zintegrowany ze sprzętem. Badacze z Neuralinku dokładają wszelkich starań, aby ułatwić pacjentowi korzystanie z programów poprzez przypisanie konkretnych działań do poszczególnych przycisków myszy.


Biorąc pomysł, umieszczając go jako projekt i faktycznie mając fizyczny przedmiot jako gotowy produkt, czuję się, jakbym znowu budował rzeczy.


Alex

Programy do grafiki 3D nie są jedynym, do czego mężczyzna wykorzystuje potencjał znajdującego się w swojej głowie implantu. Tak jak Noland Arbaugh wykorzystuje Linka do grania w Civilization VI, tak Alex lubi spędzać czas na rozgrywce w Counter-Strike. Przed otrzymaniem dostępu do technologii opracowanej przez przedsiębiorstwo Muska, grał on w FPS-y za pomocą specjalnego urządzenia Quadstick, którym poruszał przy pomocy ust. Minusem takiego rozwiązania było to, że Alex nie mógł poruszać się i rozglądać jednocześnie, co znacznie utrudniało mu zabawę. Implant Neuralink wyeliminował tę bolączkę, a chłopak ponownie może cieszyć się pełnią gry.


Samo bieganie jest tak przyjemne, ponieważ mogę rozglądać się na boki i nie muszę poruszać Quadstickiem w lewo i w prawo... Mogę myśleć o tym, gdzie spojrzeć, a on idzie tam, gdzie chcę. To szalone.


Alex

Jeśli ciekawi was, jak Alex radzi sobie podczas rozgrywki w Counter-Strike'a, na kanale Neuralink w serwisie YouTube znalazł się krótki film przedstawiający zapis z jednego z rozegranych z botami meczów.

Nauczone na swoich przeszłych błędach przedsiębiorstwo podjęło dodatkowe kroki na drodze do uniknięcia cofania się przewodów umieszczonych w mózgu pacjentów, takie jak redukcja ruchu mózgu podczas operacji oraz zmniejszenie odstępu pomiędzy jego powierzchnią a implantem.

Co dalej z Neuralinkiem? Firma ogłosiła, że zamierza poszerzyć możliwości swojej technologii i pracuje nad sposobem, aby umożliwić kontrolowanie przy jego pomocy fizycznych obiektów, takich jak robotyczne ramiona lub wózki. Przedsiębiorstwo Muska doczekało się także konkurentów w postaci Precision i Starfish, jednak czy okażą się oni godnymi rywalami, dowiemy się dopiero w przyszłości.

Gamescom 2024 w CD-Action napędza Fantasyexpo, wiodąca grupa agencji gamingowych. Sprawdź, co oferujemy - https://www.fantasyexpo.pl.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów1131

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze