1
16.10.2023, 17:04Lektura na 4 minuty

Marvel’s Spider-Man 2: Pająk pozamiatał [RECENZJE]

Nowy Spider-Man to imponujący sukces studia Insomniac. Recenzje wskazują na to, że mamy do czynienia z wielkim hitem.

Marvel’s Spider-Man z 2018 roku był grą świetną, która pokazała, że produkcje superbohaterskie nie tylko Batmanem od Rocksteady stoją. Po premierze Spider-Man szybko awansował do rangi najszybciej sprzedającego się ekskluziwa na PS4, z kolei nieco później przegonił nietoperza. W ubiegłym roku dostaliśmy port pecetowy, którego recenzję znajdziecie tutaj, a wyczekiwana z niecierpliwością kontynuacja wreszcie otrzymała pierwsze oceny.

Na tę chwilę wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z tytułem jeszcze lepszym, niż pierwowzór – podczas gdy „jedynka” na sięgnęła 88/100 (Opencritic) lub 87/100 (Metacritic), aktualna średnia ocena Marvel’s Spider-Man 2 wynosi aż 91/100 na obydwóch platformach. A co ciekawego słychać w samych recenzjach? Opinię Krigora znajdziecie na naszych łamach w tym miejscu, a Spikaina możecie posłuchać na YouTubie. Spoiler: podobało im się.

Człowiek-Pająk nie poddał się klątwie sequeli, ale Joe Donnely z Gamesradar już w tytule pozbawia nas złudzeń pisząc, że jest to zwyczajnie najlepsza gra o superbohaterach.


Marvel’s Spider-Man 2 pod każdym względem ulepsza formułę poprzednika, jednocześnie oddając hołd produkcjom superbohaterskim z ostatnich 30 lat. Dzięki wciągającej narracji i widowiskowemu gameplayowi jest to kwintesencja gry o superbohaterach, zarówno pod względem fabularnym oraz mechanicznym.


Joe Donnely, Gamesradar

Dom Peppiatt z VG247 chwali to, że w grze udało się zachować właściwy balans w kwestii poczucia kontroli nad wydarzeniami, a możliwością szukania przygód w Nowym Jorku:


Insomniac znalazło równowagę. Podobnie jak Peter Parker, ważący swoje osobiste cele i zobowiązania wobec miasta, developer balansował pomiędzy opowiadaniem historii, a prezentacją majestatu miejsca, w którym się znajdujemy. Insomniac tańczy po linie i nigdy w siebie nie wątpi, dopasowując do każdej akcji fabularnej kilka celów dodatkowych – zwykle rozmieszczonych po drodze – zapewniających tyle swobody, by gracz zawsze miał poczucie kontroli, ale i możliwości zabawienia się. Inni twórcy mogliby się wiele nauczyć w kwestii prowadzenia akcji.


Dom Peppiatt, VG247

Ostatecznie konkluzja Doma jest prawie taka sama, jak dziennikarza Gamesradar, a ocena – niewiele niższa:


To najlepsza gra o superbohaterach, jaka może trafić w twoje ręce. Jest to czysty pokaz możliwości PlayStation 5.


Dom Peppiatt, VG247

Nieczęsto zdarza się taka sytuacja, ale musiałem spędzić kilka długich minut, by znaleźć kogoś, kto faktycznie będzie miał jakieś zarzuty do gry. I znalazłem. Tak jakby. Shaan Joshi z WGTC ocenił grę na 4/5 i napisał:


Jestem pewny, że zagorzali fani Spider-Mana będą mieli pewne uwagi i to fakt – niektóre części historii są dość przewidywalne, ale Marvel’s Spider-Man 2 splata historię w ciekawą całość. Gracze mogą swobodnie przełączać się pomiędzy Peterem Parkerem a Milesem Moralesem, co dodaje różnorodności w kwestii tempa gry i zaangażowania gracza.


Shaan Joshi, WGTC

Kolejne nie-wady lecą też w stronę projektu świata:


Spider-Man 2 posiada mnóstwo miejsc do zbadania i przedmiotów do zebrania. Nie jest to tak rutynowe jak w poprzedniej części, ale to w dużej mierze zasługa nowych metod poruszania się po mieście. Insomniac wyraźnie włożył wiele serca i wysiłku w zawartość poboczną, dodając opcjonalne fabuły w stylu Batmana: Arkham.


Shaan Joshi, WGTC

Najbardziej krytyczną recenzją jaką znalazłem, jest ta napisana przez Terezę Krečovą z czeskiego Indian-tv. Mówimy tu o drastycznej różnicy ocen, ponieważ wystawiła grze zaledwie 8/10. Głównym zarzutem Terezy jest to, co było nieuchronne w przypadku sequela, czyli odtwórczość:


Marvel’s Spider-Man 2 to w zasadzie Marve’s Spider-Man i spin-off z Milesem Moralesem, tylko z paroma dodatkowymi mechanikami, przygotowany wyjątkowo ostrożnie (…). Animacje postaci w walkach i ciosach końcowych są w większości prawie identyczne i tylko czasami zobaczymy coś nowego. Wśród zadań opcjonalnych też wiele czynności jest nam doskonale znanych (…) Marvel’s Spider-Man 2 stara się przyciągnąć jak najszerszą gamę ludzi – od fanów superbohatera, przez doświadczonych graczy, aż do tych, którzy nigdy nie grali w żadną grę Insomniac.


Tereza Krečová, Indian-tv

Czy chęć poszerzenia widowni to wada? Zależy od punktu widzenia, ale to już chyba szukanie problemów na siłę. Właściwie wszystkie recenzje Spider-Mana 2 jasno wskazują na to, że mamy mocnego kandydata do gry roku i już nie mogę doczekać się pojedynku z Baldurem o laury w najbardziej prestiżowych plebiscytach.

Oceny kształtują się następująco:

 • Gamesradar – 5/5
 • VG247 – 5/5
 • VideoGamer – 10/10
 • VGC – 5/5
 • God is a Geek – 9,5/10
 • Gry Online – 9/10
 • IGN Spain – 9/10
 • Wccftech – 8,5/10
 • Push Square – 8/10
 • Indian-tv – 8/10


Czytaj dalej

Redaktor
Samuel Goldman

I have no mouse and I must click.

Profil
Wpisów1021

Obserwujących4

Dyskusja

 • Dodaj komentarz
 • Najlepsze
 • Najnowsze
 • Najstarsze