3
8.09.2022, 11:15Lektura na 2 minuty

Nie masz w co grać? Na ratunek Steam i nowe „centra tematyczne”

Dzięki centrom tematycznym Steama łatwiej można znajdować gry, które – kolokwialnie mówiąc – „nas kręcą”.


Stanisław „Wokulski” Falenta

Steam wprowadza nową funkcję do swojego sklepu. Do standardowej wyszukiwarki czy automatycznych poleceń dołączają zakładki. Nazywają się one „centra tematyczne”. Umożliwiają przeglądanie motywów, tagów, gatunków i kategorii w ramach jednego interfejsu. Dostosowują się algorytmicznie pod to, co już mamy, a także przedstawiają dokładny opis polecanych nam tytułów.

Co to oznacza w praktyce? Że można teraz wejść np. w kategorię „przygoda” i znaleźć tam szereg polecajek tego typu, albo wyświetlić sobie wszystkie gry z kategorii „miasta i osady”. Wyszczególnionych przez Steama rodzajów jest całe mnóstwo; bez problemu można odfiltrować sobie RPG z otwartym światem albo relaksujące gry tylko dla kontrolerów. „Suche” wyszukiwanie zostaje zastąpione czymś bardziej ludzkim. W ten sposób wiele tytułów, o których jeszcze nie słyszeliśmy, może potencjalnie wpaść nam w oko.

Centra tematyczne Steama, źródło: strona główna sklepu
Centra tematyczne Steama, źródło: strona główna sklepu

Zakładki dostosowują się do obserwowanych producentów. Dowiemy się dzięki temu, że np. ulubiony twórca indie stworzył kiedyś grę na temat, jaki nam się podoba. Da się także precyzyjnie filtrować pokazywane wyniki, aby nie zdawać się jedynie na dobrą wolę algorytmu.

Na co dzień nowe kategorie znajdują się u góry sklepu. Do tego wybrane z nich można odnaleźć na dole strony głównej.


Co słychać na Steamie?

Ostatnio dużo kontrowersji wzbudził spisek kuratorów, którzy wyłudzali klucze do gier, wykorzystując swoją pozycję. Sprawa wyszła na jaw, bo jeden z developerów wręczył im kody odblokowujące jedynie prolog. Zbanowano całą dwudziestkę, ale nie powstrzymało to polskiego 11 bit studios przed wydaniem oświadczenia, że od teraz nie będą rozdawać takim osobnikom gier. Tylko zewnętrzni recenzenci. Niewykluczone, że ta sytuacja przyczyniła się do szybszej premiery nowej funkcji, która działa jak algorytmiczny kurator.

W fazie testów znajduje się także nowa aplikacja mobilna.


Czytaj dalej

Redaktor
Stanisław „Wokulski” Falenta

Wielki entuzjasta gier z custom contentem. Setki godzin nabite w Cities: Skylines, Minecrafcie i Animal Crossing: New Horizons mówią same za siebie. Do tego rasowy Nintendron, który kupuje 10-letnie gry za pełną cenę i jeszcze się cieszy. Prywatnie lubi pływanie, sztukę i prowadzenie amatorskich sesji D&D.

Profil
Wpisów1004

Obserwujących8

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze