29.05.2023, 15:45Lektura na 2 minuty

Nintendo powiedziało „stop” premierze emulatora Wii na Steamie

Deweloperzy odpowiedzialni za emulator Dolphin przekazali złą wiadomość. Steamowa premiera ich dzieła została przełożona na czas nieokreślony.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Dolphin to otwartoźródłowy emulator Wii i GameCube'a, który niedawno miał się pojawić na platformie Valve. I wszystko by się udało, gdyby nie to wścibskie Nintendo.


Premiera? Może kiedyś

Premiera Dolphina na Steamie zapowiedziana została po raz pierwszy w marcu i pomimo tego, że zbliżała się ona wielkimi krokami, na blogu twórców pojawił się post, który zawiera nie najlepszą nowinę. Jak się okazało, została ona rzekomo zablokowana przez Nintendo na mocy DMCA, czyli ustawy z zakresu praw autorskich, która od 1998 roku obowiązuje w Stanach Zjednoczonych. Zakazuje ona tworzenia oraz rozpowszechniania technologii, które mogą posłużyć do naruszania cyfrowych mechanizmów ograniczeń kopiowania.

Pierre Bourdon, który nad rzeczonym emulatorem pracuje już od przeszło dziesięciu lat, stwierdził, że anulowanie wydania jego projektu na Steamie wynikło z porozumienia zawartego pomiędzy platformą Gabe'a Newella i japońskim gigantem, a żadne roszczenia z tytułu DMCA nie miały miejsca. Bourdon twierdzi, że gdyby Nintendo wystosowało prośbę o zablokowanie Dolphina, Valve mogłoby ją po prostu zignorować i nie ponieść z tego powodu żadnych konsekwencji. Dodaje on jednak, że to właśnie serwis postanowił odezwać się jako pierwszy w rzeczonej sprawie i zwrócić na nią uwagę przedsiębiorstwa z Kioto.

Ponadto Pierre podzielił się na swoim koncie w serwisie Mastodon informacją, że zespół stojący za Dolphinem nie może podjąć żadnych kroków na drodze prawnej celem zmiany tej decyzji, jako że nie wynikała ona ze zgłoszenia roszczeń. Zwraca jednak uwagę na fakt, że elementem, który mógł zadecydować o pozbyciu się omawianego emulatora ze Steama, jest dystrybuowane wraz z programem szyfrowanie dysku Wii AES-128. Twórcy Dolphina postanowili nie prosić użytkowników o podanie własnego klucza, zamiast tego emulator już od wielu lat dostarczany jest w zestawie z „kluczem uniwersalnym”.

Na ten moment brak oficjalnego stanowiska ze strony Valve, deweloperzy stojący za Dolphinem nie otrzymali także od Nintendo żadnej wiadomości z żądaniem usunięcia emulatora z innych serwisów, które umożliwiają jego pobranie.

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów393

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane