27.10.2023, 12:30Lektura na 2 minuty

ONZ powołało organ odpowiedzialny za zarządzanie sztuczną inteligencją

Tytułowy organ ma zamiar wystosować swoje zalecenia co do sztucznej inteligencji i jej rozwoju jeszcze przed końcem bieżącego roku.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

O utworzeniu specjalnego organu, który ma z bliska przyjrzeć się sztucznej inteligencji i potencjalnym zagrożeniom mogącym wynikać z jej stosowania, poinformował w czwartek Sekretarz Generalny ONZ António Guterres. Składające się z 39 osób ciało doradcze ma zająć się kwestiami międzynarodowego zarządzania sztuczną inteligencją i jej dalszego rozwoju.

W skład rzeczonego organu wchodzą także przedstawicieli największych firm z branży technologicznej, a do ich grona zaliczają się m.in. Mira Murati z OpenAI, Natasha Crampton pracująca dla Microsoftu oraz Hiroaki Kitano pełniący funkcję dyrektora ds. technologii w Sony. Oprócz nich do stworzenia formacji zaproszono także urzędników państwowych oraz pracowników naukowych z różnych zakątków globu, wliczając w to Japonię, Rosję i Stany Zjednoczone.

Swoją opinię na temat dynamicznego rozwoju AI oraz jej coraz powszechniejszego wykorzystania przedstawił wspomniany już António Guterres:


Transformacyjny potencjał sztucznej inteligencji jest trudny do uchwycenia. I bez wchodzenia w szereg scenariuszy zagłady, jest już jasne, że złośliwe wykorzystanie sztucznej inteligencji może podważyć zaufanie do instytucji, osłabić spójność społeczną i zagrozić samej demokracji.


António Guterres – Sekretarz Generalny ONZ

Należy przy tym pamiętać, że sztuczna inteligencja nie ogranicza się jedynie do generatywnych modeli i czatbotów pokroju ChatGPT, Binga lub Barda. Jest to potężne narzędzie, które może zostać wykorzystane m.in. do nadzoru biometrycznego, do czego zresztą przymierzają się rządy Wielkiej Brytanii i Francji. Mimo to władze wielu państw próbują regulować AI na własną rękę i nawet najwięksi giganci technologiczni są zgodni co do tego, że może być to niezbędne.

Powołane przez Organizację Narodów Zjednoczonych ciało ogłosiło, że wyda swoje wstępne rekomendacje przed końcem roku, z kolei na ich finalną wersję przyjdzie nam poczekać do lata 2024 roku. Na dzisiejszym spotkaniu organ zajmie się najistotniejszymi sprawami, do których zalicza się ustanowienie globalnego konsensusu naukowego w sprawie zagrożeń i wyzwań związanych ze sztuczną inteligencją, jak również wzmocnienie współpracy międzynarodowej w zakresie zarządzania tą technologią.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów1478

Obserwujących3

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze