10.05.2022, 10:45Lektura na 2 minuty

Sony: Sprzedaż PlayStation 5 znacznie poniżej prognoz

Sony opublikowało wyniki za ostatni rok podatkowy. Możemy przyjrzeć się, jak sprzedaje się PlayStation 5 oraz ilu graczy korzysta z PS Plusa.

Nintendo to nie jedyny japoński gigant, który opublikował dziś wyniki finansowe za ostatni rok podatkowy. W przypadku Switcha pisałem, że konsoli ledwo udało się przebić oczekiwania firmy – u Sony niestety w ogóle nie udało się ich spełnić.

Na przestrzeni całego zeszłego roku podatkowego (czyli pomiędzy kwietniem 2021 a marcem 2022) sprzedano 11,5 mln PlayStation 5. To znacznie poniżej zeszłorocznych prognoz, które zakładały wynik na poziomie nieco poniżej 15 mln. Pomiędzy styczniem a marcem 2022 najnowsza konsola Sony trafiła do 2 mln graczy, a od momentu jej premiery na rynku trafiła łącznie do 19,3 mln nabywców. Niższy wynik jest oczywiście spowodowany problemami z podażą konsoli.

Kolejnych ciekawostek możemy dopatrzeć się, zaglądając w wyniki najbardziej interesującego nas oddziału Sony: gier i usług sieciowych. Choć zaliczył on wzrost dochodu, wyniósł on zaledwie 3 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Przyczyną takiego stanu rzeczy ma być spadek sprzedaży gier od firm trzecich. W przyszłym roku Japończycy spodziewają się już 34 proc. wzrostu, licząc na rozwiązanie problemów ze sprzedażą sprzętu oraz większą liczbę gier od producentów zewnętrznych.

Sony - wyniki finansowe
Wyniki finansowe Sony za rok podatkowy 2021

Z innych wieści, warto jeszcze spojrzeć, jak radzi sobie PlayStation Plus. Z usługi korzysta obecnie 47,4 mln użytkowników (stan na ostatni kwartał roku podatkowego 2021). To nieznaczny spadek w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej, kiedy liczba ta wynosiła 47,6 mln. Zobaczymy, czym Sony będzie mogło w tej rubryce pochwalić się za rok, gdy będziemy już wszyscy doskonale zaznajomieni z odświeżonym PlayStation Plus.

Nieznacznie spadła również liczba aktywnych użytkowników PlayStation Network. W ostatnim kwartale roku podatkowego 2021 wynosiła 106 mln, podczas gdy rok wcześniej było ich o 3 mln więcej.

Sony liczba użytkowników PS Plus
Wyniki finansowe Sony za rok podatkowy 2021

Z pełnym raportem Sony za ostatni rok podatkowy możecie zapoznać się TUTAJ.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „rajmund” Gańko

Czarna owca rodu Belmontów, szatniarz w Lakeview Hotel, włóczęga z Shady Sands, dawny szef ochrony Sarif Industries, wielokrotny zabójca Crawmeraksa, tropiciel ze starego Yharnam, legenda Night City.

Profil
Wpisów1873

Obserwujących9

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze