11.11.2022, 10:33Lektura na 2 minuty

Teleskop Webba – nowe fotografie. Ta rozdzielczość!

NASA udostępniła nowe fotografie z teleskopu Jamesa Webba. Tym razem sprzęt skierowano w stronę karłowatej galaktyki Wolf-Lundmark-Melotte. Poziom detali jest wręcz niesamowity!


Grzegorz „Krigor” Karaś

Karłowata galaktyka Wolf-Lundmark-Melotte to obiekt należący do tzw. Grupy Lokalnej – czyli zespołu galaktyk, do którego zalicza się również nasza Droga Mleczna. Wspomniana grupa rozciąga się na obszarze ok. 10 milionów lat świetlnych, największym zaś jej członkiem jest Galaktyka Andromedy, która jednak mimo rozmiarów ustępuje naszej pod względem masy.


Kosmiczny maluch

Karłowata galaktyka Wolf-Lundmark-Melotte jest stosunkowo niewielka i leży w odległości ok. 3 mln lat świetlnych od Drogi Mlecznej – jak na kosmiczne realia całkiem blisko. Jest jednak zdecydowanie bardziej izolowana niż inni członkowie grupy – z tego względu prawdopodobnie nigdy nie oddziaływała ze swoimi sąsiadami.

Karłowata galaktyka Wolf-Lundmark-Melotte
Karłowata galaktyka Wolf-Lundmark-Melotte

Jak podaje NASA, cechuje się również tym, że pod względem chemicznym jest poniekąd dziadkiem – przypomina najstarsze obiekty, które są stosunkowo ubogie w inne niż wodór i hel pierwiastki. Być może jest to związane z tym, że ze względu na niewielkie rozmiary i niską masę, każdy w zasadzie wybuch supernowej może „wymiatać” cięższe atomy poza jej granice. Wszystko to sprawia, że WLM stała się ciekawym modelem dla badań na temat tego, jak powstają i ewoluują gwiazdy w małych galaktykach  podobnych do tych, które istniały w początkowym stadium ewolucji wszechświata.


Fotografie

NASA udostępniła kilka fotografii, wśród których znalazły się również porównania możliwości trzech teleskopów: Webba, Hubble’a i Spitzera. Główna zaś grafika pokazuje spory fragment galaktyki WLM wraz z prześwitującymi z tła innymi, znacznie bardziej oddalonymi obiektami. Bez wątpienia jest na czym zawiesić oko.

Porównanie możliwości teleskopów Webba, Hubble’a i Spitzera.
Porównanie możliwości teleskopów Webba i Spitzera.

Jeśli jeszcze nie czytaliście, czym jest Teleskop Jamesa Webba i jak olbrzymim kosztem i trudem został zbudowany, to zachęcamy do lektury naszego obszernego tekstu na ten temat. Koniecznie rzućcie również okiem na poprzednie zdjęcia: Webb’s First Deep Field, zestaw pierwszych oficjalnych fotografii oraz na zdjęcia Jowisza. Wszystkie są warte uwagi!

Fotografie użyte w materiale: NASA.


Czytaj dalej

Redaktor
Grzegorz „Krigor” Karaś

Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.

Profil
Wpisów683

Obserwujących23

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze